Wybierz region

Wybierz miasto

  Beksiński w ,,Profilu’’

  Autor: BEZ

  2003-09-25, Aktualizacja: 2004-12-18 18:01 źródło: Naszemiasto.pl

  Zdzisław Beksiński uchodzi za jednego z najpopularniejszych polskich twórców współczesnych, a jego prace należą do najchętniej oglądanych. Stąd zainteresowanie jakie wzbudziła zapowiedź jego wystawy, po kilkuletniej ...

  Zdzisław Beksiński uchodzi za jednego z najpopularniejszych polskich twórców współczesnych, a jego prace należą do najchętniej oglądanych. Stąd zainteresowanie jakie wzbudziła zapowiedź jego wystawy, po kilkuletniej nieobecności w Poznaniu. Na wernisaż do galerii ,Profil” w poznańskim Zamku, przybył więc tłum.
  Goście mogli obejrzeć przede wszystkim obrazy. Wizyjne, przykuwające uwagę, zmuszające do kontemplacji. Autor wprawdzie odżegnuje się od ,,literackości’’ ich zawartości i przesłania. Starannie też unika nadawania im kierunku interpretacji w podpisach. Ale przecież nie mógł odmówić tego prawa odbiorcom.
  Oglądając jego obrazy (także komputerowo przetworzone wizje artysty) mimo woli wchodzimy w krąg wyobrażeń: dostrzegamy raz magmę tworzenia, innym razem krajobraz po atomowej zagładzie. Jeszcze kiedy indziej dziwne przekształcenia ludzkiej postaci. Nie sposób uwolnić się od przemożnego, sugestywnego świata stworzonego przez Beksińskiego.
  Niezwyczajny był też kształt konferencji prasowej przed wernisażem dziennikarze mogli zadawać pytania i rozmawiać z artystą na telebimie. Na wernisażu natomiast mogliśmy wysłuchać przeprowadzonego z nim wywiadu, a na innym ekranie - zapoznać się z katalogiem jego wcześniejszych prac - również fotograficznych i rzeźbiarskich. Wystawa będzie czynna do 25. października.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)