Wybierz region

Wybierz miasto

  Droga do biznesmena

  Autor: Marcin KĄCKI

  2003-09-24, Aktualizacja: 2004-12-18 18:02

  Urząd Marszałkowski dał 50 tys. zł na remont drogi powiatowej koło Gaju Wielkiego prowadzącej do rezydencji poznańskiego bieznesmena Wiesława Prusieckiego. O remont osobiście zabiegał marszałek Stefan Mikołajczak.

  Urząd Marszałkowski dał 50 tys. zł na remont drogi powiatowej koło Gaju Wielkiego prowadzącej do rezydencji
  poznańskiego bieznesmena Wiesława Prusieckiego. O remont osobiście zabiegał marszałek Stefan Mikołajczak.

  Urząd Marszałkowski ma w swojej gestii drogi wojewódzkie i na ich remonty przekazuje pieniądze. Na wiosek samorządu może także pomagać w naprawie dróg powiatowych takich jak ta z Gaju Wielkiego do Grzebieniska. Ustaliliśmy, że w tym przypadku jednak inicjatywa remontu drogi wyszła od samego marszałka Stefana Mikołajczaka. Skąd ta troska akurat o ten odcinek? Drogą można dojechać do rezydencji poznańskiego biznesmena Wiesława Prusieckiego. Według naszych informacji, współfinansował on w Szamotułach marszałkowski festyn „Dzień Dobry Wielkopolsko”.

  Cieszymy się!

  W maju tego roku zarząd Urzędu Marszałkowskiego wnioskował o remont i przekazał pieniądze - 50 tys. zł. Sejmik Wielkopolski „przyklepał” wniosek. Ponad 120 tys. zł dał powiat szamotulski i gmina Kaźmierz. W sierpniu 70 tys. zł dołożył sam biznesmen. Już we wrześniu rozstrzygnięto przetarg i w tym tygodniu zaczną się na drodze roboty.
  Remont jest korzystny dla gminy Kaźmierz, bo to droga na jej terenie i dla biznesmena, bo prowadzi do jego ogromnej posiadłości. Tego remontu nie było jednak w planach Zarządu Dróg Powiatowych w Szamotułach, dlatego lokalni urzędnicy ucieszyli się, gdy pojawił się prezent w postaci pieniędzy od marszałka.

  - Remont każdej drogi to spory wydatek, dlatego nikt nie wnika, skąd się biorą pieniądze, lecz cieszy się, że jest taka inicjatywa. Droga z Gaju Wielkiego będzie remontowana wspólnymi siłami - mówi Zbigniew Tacik, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Szamotułach. - A dlaczego pieniądze zdecydował się dać Urząd Marszałkowski? Tego nie wiem. Proszę pytać marszałka - odparł Tacik.
  I to właśnie usiłowaliśmy wyjaśnić. Fakty są takie, że w praktyce od planowanego remontu drogi w gminach do jego wykonania mijają lata. Jednak decyzja o remoncie drogi z Gaju Wielkiego do rezydencji Wiesława Prusieckiego zapadła w maju, a teraz pojawią się tam maszyny.

  Inicjatywa marszałka

  - Ja też tego zupełnie nie rozumiem. Ten remont jest bezsensownym wydatkiem, za którym stoją podejrzane moim zdaniem układy - mówi Adam Woropaj, wójt gminy Duszniki, która leży w pobliżu gminy Kaźmierz.
  Gdy on wnioskował co roku o remont dróg w swojej gminie, słyszał o braku pieniędzy.

  - Dlaczego zatem tak szybko znalazły się środki na ten remont? - pyta Woropaj.
  Karol Hartwich, zastępca wójta gminy Kaźmierz nawet nie wnika w ten problem.

  - Ja nie będę pytał, komu zależy na remoncie, jeśli ten remont dotyczy drogi w mojej gminie. Możemy tylko przyklasnąć, że znikną z niej dziury - kwituje Hartwich.
  Oficjalnie o remont tej drogi wnioskował starosta szamotulski Paweł Kobzan. Taki wniosek wysłać miał do Urzędu Marszałkowskiego. Dotarliśmy jednak do osoby, która potwierdziła nam, że było... odwrotnie.

  - To marszałek Stefan Mikołajczak spotkał się ze starostą i
  zaproponował remont tej drogi. Starosta złożył zatem formalnie wniosek o remont, bo marszałek i biznesmen obiecali część pieniędzy - mówi nasz informator.
  Starosta Paweł Kobzan, pytany przez nas o okoliczności zainicjowania remontu zasłaniał się... niepamięcią.

  - O ile pamiętam wniosek wyszedł z gminy Kaźmierz. Biznesmena Wiesława Prusieckiego również mogłem poznać dzięki wójtowi tej gminy - twierdzi starosta Kobzan. - Nie wykluczam, że spotkanie z marszałkiem w tej sprawie mogło mieć miejsce, ale głowy nie dam.

  Droga do sponsora

  Według naszych nieoficjalnych informacji, poznański biznesmen znajdował się na liście nieoficjalnych sponsorów festynu „Dzień Dobry Wielkopolsko” w Szamotułach. Inicjatorem festynów od kilku lat jest właśnie Stefan Mikołajczak. Sam sponsoring festynów jest tematem tabu w samym Urzędzie Marszałkowskim i trudno szukać tam potwierdzenia.

  Adam Jakubowski z firmy Konkret powiązanej z Wiesławem Prusieckim zaprzeczył, jakoby spółka wspierała inicjatywę marszałka.

  - Wiesław Prusiecki nie pełni w tej firmie żadnej funkcji, dlatego nie mam na ten temat wiele do powiedzenia - stwierdził Adam Jakubowski

  - Nie widziałem Wiesława Prusieckiego na liście sponsorów tego festynu - mówi starosta Paweł Kobzan, który był obecny na festynie latem tego roku.
  Dlaczego Urząd Marszałkowski zajmuje się problemem dróg powiatowych, a nie wojewódzkich, co należy do jego głównych kompetencji?

  - Wspieramy inicjatywy samorządowe, dlatego w tym roku na drogi powiatowe wydaliśmy już 600 tys. zł - mówi Kazimierz Kościelny, wicemarszałek wielkopolski.
  Wątpliwości jednak są.

  - Jeśli jednak okoliczności tego remontu miałyby wyglądać w ten sposób, to sprawa ta nadaje się do wyjaśnienia - mówi Paweł Arendt, przewodniczący Sejmiku Wielkopolskiego.  Człowiek Konkretu


  Wiesław Prusiecki jest biznesmenem powiązanym z firmą Konkret, dawniej Conkret (należy do niej „Panorama” na Górczynie), a na początku lat 90. prowadził interesy ze środowiskiem powiązanym z Mariuszem Świtalskim, założycielem „Elektromisu”. Niestety pomimo wielu prób nie udało nam się z nim skontaktować.  Sponsorzy na „Dzień Dobry”


  O sposobie finansowania festynu „Dzień Dobry Wielkopolsko” informowaliśmy już w sierpniu tego roku. Ujawniliśmy wówczas, że Tomasz Dymaczewski, jeden z pracowników marszałka pożyczył pieniądze na festyn od osoby prywatnej w zamian za obiecane koneksje i pokwitował to na służbowym papierze. Marszałek odciął się od Dymaczewskiego, a ten stracił pracę w Urzędzie.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)