Wybierz region

Wybierz miasto

  Fałszywe polskie euro

  Autor: WAL

  2003-09-25, Aktualizacja: 2004-12-18 18:01 źródło: Naszemiasto.pl

  Ponad 300 złotych kosztuje komplet polskich monet euro, który przed kilkoma dniami pojawił się na rynku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że monety nie zostały wybite przez Mennicę Państwową i nie są ...

  Ponad 300 złotych kosztuje komplet polskich monet euro, który przed kilkoma dniami pojawił się na rynku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że monety nie zostały wybite przez Mennicę Państwową i nie są rozprowadzane przez Narodowy Bank Polski - a tylko one mają do tego prawo. – To jakaś lipa – zastrzegają od razu poznańscy numizmatycy. Od przedstawicielki jednego z poznańskich sklepów dowiedzieliśmy się, że propozycja sprzedaży takich monet już się pojawiła, jednak ze względu na wysoką cenę sklep na nią nie przystał. – Ale monety powinny pojawić się w przyszłym tygodniu na giełdzie staroci w katowickim Spodku – powiedziała nam antykwariuszka.
  Sprawą, na wniosek NBP, zajęła się już warszawska prokuratura. Wcześniej fałszywki na internetowej aukcji wykryli łódzcy dziennikarze. Nam również udało się znaleźć je w internetowym serwisie aukcyjnym Allegro. Sprzedająca „projekt polskiej monety euro” osoba reklamuje je jako prawdziwy rarytas. Projekt jest podobno zupełnie inny od propozycji Brytyjskiej Mennicy Królewskiej dla państw kandydackich, a wszystkie monety z limitowanej serii 2 tysięcy sztuk mają już wybity rok 2003. Monety rozprowadza tajemniczy handlarz z Gliwic. W najbliższym czasie jednak aukcja zostanie zablokowana, bo jako niezgodna z prawem nie spełnia warunków handlowania na Allegro.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)