Wybierz region

Wybierz miasto

  Kabaret zamiast Caballe

  Autor: MAZ

  2003-09-25, Aktualizacja: 2004-12-18 18:01 źródło: Naszemiasto.pl

  Do końca roku pozostały trzy miesiące, a Fundacja 750-lecia Lokacji Poznania nie ma już pomysłów na nowe inicjatywy. Pieniądze przeznacza na imprezy, które w Poznaniu odbywają się cyklicznie.

  Do końca roku pozostały trzy miesiące, a Fundacja 750-lecia Lokacji Poznania nie ma już pomysłów na nowe inicjatywy. Pieniądze przeznacza na imprezy, które w Poznaniu odbywają się cyklicznie. Czyżby to był już finał szumnie nagłaśnianego jubileuszu?

  Przesunięcie prawykonania oratorium Henryka Mikołaja Góreckiego na przyszły rok i odwołanie koncertu światowej sławy śpiewaczki Monserrat Caballe rodzi pytanie, czy bicie rekordu Guinnessa przez 750 harmonijkarzy było ostatnią propozycją Fundacji 750-lecia Lokacji Poznania. Okazuje się, że raczej tak, bo przekazanie 200.000 złotych, przeznaczonych na primadonnę, na przygotowanie Sceny Zenona Laskowika kontynuacją obchodów raczej nie jest..

  Bez ryzyka

  Premiera oratorium ,,Sanctus Adalbertus” odbędzie się prawdopodobnie 23 kwietnia lub 29 czerwca przyszłego roku. Wszystko zależy od tego, kiedy utwór będzie gotowy. Profesor Górecki sam go instrumentuje. Niestety, stan zdrowia Maestra jest nie najlepszy. Pieniądze na ten cel zostały w związku z tym przez Fundację odłożone.
  Również z powodów zdrowotnych odwołano koncert Monserrat Caballe. – Mogliśmy podpisać umowę, ale nie podjęliśmy tego ryzyka. Artystka przerwała koncert w Trypolisie i mogłoby się zdarzyć, że na tydzień lub dwa przed zaplanowanym terminem odwoła poznański koncert. Środki na ten koncert przeznaczono na przygotowanie sceny Zenona Laskowika. Wiele osób zarzucało nam, że mało dbamy o środowisko poznańskie, dlatego wsparliśmy projekt uruchomienia sceny kabaretowej. Nowy spektakl grany będzie co najmniej przez pół roku. Laskowik, który ma być gospodarzem sceny, będzie prezentował tam młode kabarety i piosenkarzy. Scena będzie więc też służyć promocji miasta - mówi prezes Fundacji 750-lecia Andrzej Jegliczka.
  A więc w pamięci pozostanie nam tylko koncert Petera Gabriela, bo to co proponuje poznaniakom jeszcze w tym roku Fundacja trudno nazwać uświetniającym jubileusz kulturalnym wydarzeniem.

  Uwaga, poezja!

  Od 7 października przez 4 dni Poznań ,,utonie” w poezji. Główną postacią imprezy ,,Poznań poetów” będzie mieszkający dziś w Krakowie, a przez wiele lat w Poznaniu, Ryszard Krynicki. Swój nowy projekt przedstawi Grzegorz Turnau.
  Przed CK Zamek zorganizowany zostanie hyde park. Policjanci zamiast mandatów będą wręczali mandaty pisane wierszem. Wierszem odczytywane mają być także komunikaty na dworcu Poznań Główny. Na drogach dojazdowych do Poznania ustawione będą znaki drogowe ,,Uwaga, poezja!”.
  W tym samym czasie Fundacja wesprze Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Zaprezentowana zostanie m.in. historia klasztoru Dominikanów. Przewidziano sesję naukową, wystawy, a także wielki koncert utworów Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego w wykonaniu chóru ,,Dominicantes” i orkiestry Arte dei Suonatori. W październiku także Fundacja 750-lecia wesprze koncert ,,Ery Jazzu”. 13 października w auli UAM pojawi się światowej sławy pianistka jazzowa Carla Bley. Jako support zagra młoda poznańska grupa ,,Sax Brothers”.

  Komercyjna Fundacja?

  Przełom roku nie oznacza zakończenia działalności Fundacji. Chodzi nie tylko o przesunięty koncert Henryka Mikołaja Góreckiego, ale i o inne projekty. – Abyśmy przestali funkcjonować, musi być formalna deklaracja fundatora, czyli Rady Miasta. Możemy przestać działać, gdy wyczerpią nam się środki. Być może będziemy działali na zasadach komercyjnych i sami będziemy musieli pozyskiwać środki na własne projekty - mówi Andrzej Jegliczka.
  Tegoroczne obchody ma zakończyć sylwester na Starym Rynku. Na szczegóły jeszcze za wcześnie. Może jednak zdarzyć się, że i tu zabraknie pomysłów i nie wszystko uda się załatwić. A więc imprezę trzeba będzie przełożyć. A wtedy... przed Fundacją kolejny rok pracowitej działalności.


  Moim zdaniem

  O gustach się nie dyskutuje. Program Fundacji może wydawać się bogaty, ale z drugiej strony świadczy o ograniczonych jej możliwościach. Zenon Laskowik to poznańska legenda i miasto powinno go wesprzeć. ,,Ery Jazzu” władze miasta przez długi czas nie dostrzegały, a Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizowany był jeszcze w PRL-u. Dziwne, że w nawale imprez nie dostrzeżono obchodzącej niebawem 35-lecie orkiestry ,,Amadeus” Agnieszki Duczmal. Marek ZARADNIAK

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)