Wybierz region

Wybierz miasto

  Nie bierzcie pożyczek!

  Autor: WAL

  2003-09-25, Aktualizacja: 2004-12-18 18:01 źródło: Naszemiasto.pl

  Europejski Fundusz Budowlany to kolejna firma, której klienci dali się nabrać na pożyczki udzielane w systemie argentyńskim. – Ubiegając się o 30 tysięcy złotych pożyczki wpłaciłem już ponad 2 tysiące złotych, a ...

  Europejski Fundusz Budowlany to kolejna firma, której klienci dali się nabrać na pożyczki udzielane w systemie argentyńskim.
  – Ubiegając się o 30 tysięcy złotych pożyczki wpłaciłem już ponad 2 tysiące złotych, a w końcu poinformowano mnie, że dostanę 3,5 tysiąca kredytu. Spłacić zaś będę musiał ponad 10 tysięcy. I ja to podpisałem! – mówi Józef Jankowski*, który próbował pożyczyć od Europejskiego Funduszu Budowlanego pieniądze. Wbrew obietnicom pieniędzy nie dostał do dziś, a dopiero po podpisaniu umowy dowiedział się, że zasady na których działa firma jak ulał pasują do systemu argentyńskiego.
  Z EFB praktycznie nie można się skontaktować - informacji na temat działalności firmy może udzielać jedynie jej wrocławska centrala, do której odsyłani są także niezadowoleni klienci. Problem w tym, że jedyny numer telefonu jaki podają pracownicy firmy, jest ciągle zajęty. Przeciwko Funduszowi już toczy się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucja prowadzi także działania przeciwko co najmniej 15 innym tego typu firmom. Mimo to działają one nadal. Niemal codziennie do naszej redakcji zgłaszają się osoby, które straciły pieniądze, próbują je... pożyczyć od oszukańczych firm. Niestety - polskie prawo nie zakazuje takiej działalności, umowy zaś działają na korzyść konstruujących je firm. Jednak klienci podpisują takie umowy na podstawie nie znajdujących odzwierciedlenia w dokumentach ustnych obietnic pracowników firm
  – Jeśli posłowie zgodzą się w tej sprawie - a do tej pory takiej woli brakowało - być może uda nam się zakazać takiej działalności w Polsce. Kilka krajów już się na to zdecydowało – zapewnia Adam Szeifeld, poseł przygotowujący projekt ustawy zakazującej działalności systemów argentyńskich.
  *nazwisko zostało zmienione

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)