Wybierz region

Wybierz miasto

  Przenosiny kolejnego pomnika

  Autor: Janusz Kosiński

  2001-07-06, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Wygląda na to, że władze samorządowe Miłosławia specjalizują się w przenoszeniu pomników . Tym razem kolej przyszła na obelisk w Bagatelce. Przed kilku latu z parku miejskiego na zatłoczony i zakurzony placyk ...

  Wygląda na to, że władze samorządowe Miłosławia specjalizują się w przenoszeniu pomników . Tym razem kolej przyszła na obelisk w Bagatelce.  Przed kilku latu z parku miejskiego na zatłoczony i zakurzony placyk przy ul. Zamkowej przeniesiono charakterystyczny dla dziejów miasteczka pomnik Wiosny Ludów, bo podobno nie pasował do drzew i zieleni. Fakt ten do dziś budzi kontrowersje społeczne. Mimo tego zarząd gminy nie zawahał się podjąć kolejnej decyzji o przenosinach pomnika. Poinformował o tym burmistrz Zbigniew Skikiewicz podczas sesji rady miejskiej.

  Tym razem chodzi o obelisk usytuowany przed zabytkową leśniczówką w Bagatelce. Upamiętnia on historyczne miejsce, gdzie odbywały się patriotyczne narady oraz mieścił się przez pewien czas sztab powstańczy kosynierów, jak też symbolizuje pamięć o zasłużonych polskich leśnikach, którzy w dziejach ziemi miłosławskiej odegrali ważną rolę dziejową i gospodarczą.

  Wystarczy wymienić tu takie nazwiska, jak Filip Skoraczewski - słynny nadleśniczy, powstaniec, a także pisarz i kronikarz, Władysław Wiewiórowski - leśnik i powstaniec wielkopolski, czy Władysław Żyźniewski - inżynier leśnik, który dowodząc oddziałem kolarzy w Armii Poznań poległ w 1939 roku pod Sochaczewem.

  Tutejsi leśnicy pierwsi chwycili za broń i organizowali samoobronę w tragicznych dniach wybuchu II wojny światowej. Może zatem monument upamiętniający te fakty, jak i inne miejsca pamięci narodowej, powinien być chroniony i nienaruszalny? Tym bardziej, że wzmiankowy jest i utrwalony w wielu publikacjach i wydawnictwach.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)