Dwuzmianowe przedszkola mają poszerzyć ofertę tych placówek, dać więcej miejsc pracy i możliwość wyboru rodzicom. Interpelacje w sprawie wprowadzenia podwójnej zmiany w przedszkolach skierował do prezydenta radny ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dwuzmianowe przedszkola mają poszerzyć ofertę tych placówek, dać więcej miejsc pracy i możliwość wyboru rodzicom. Interpelacje w sprawie wprowadzenia podwójnej zmiany w przedszkolach skierował do prezydenta radny Dariusz Wilczewski.

- Młodzi rodzice skarżą się, że konińskie przedszkola zbyt szybko kończą pracę. - mówi Wilczewski. - Nie każdy ma pomocnych dziadków, czy bezrobotną sąsiadkę, która odbierze dziecko i się nim zaopiekuje – dodaje radny.
Zdaniem radnego, przedszkolaki mogłyby stworzyć oddzielną grupę, w której realizowany byłby program wychowawczy. - Dzięki temu do maksimum wykorzystalibyśmy warunki lokalowe – mówi Wilczewski.

Każde z 18 działających w Koninie przedszkoli rozpoczyna pracę o godz. 6. Większość z nich zamykana jest o godz. 17, a dwie placówki kończą pracę wcześniej. Wydłużenie godzin urzędowania przedszkoli, lub wprowadzenie dodatkowych grup popołudniowych z pewnością ucieszyłoby pracujących na dwie zmiany rodziców.

Okazuje się jednak, że są w Koninie już przedszkola, które działają w systemie dwuzmianowym. W przedszkolu nr 1 „Kosmatek” z alternatywy w postaci dwugodzinnej, popołudniowej grupy korzysta około 20 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. - W pierwszej kolejności przyjmujemy 6-latki, które są objęte przygotowaniem przedszkolnym. Potem miejsce w tej grupie znajdują dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola. Chcieliśmy dać rodzicom dodatkową możliwość i to się sprawdza, bo chętnych nie brakuje – mówi Iwona Drewnikowska, zastępca dyrektora przedszkola nr 1 w Koninie.

W „Kosmatku” pokaźna grupa 184 maluchów w tzw. grupie dziennej może być od godz. 6 do 19. Popołudniowa zmiana zaczyna się o 14. Jak podkreśla Drewnikowska, godziny pobytu dziecka w placówce zależą od rodziców. - Jeśli ktoś idzie do pracy na godz. 13 to nie przyprowadzi dziecka o godz. 6. Jesteśmy elastyczni i dostosowujemy się do potrzeb rodziców. Dwuzmianowe przedszkole bardzo dobrze się u nas przyjęło i jesteśmy z niego zadowoleni – mówi Iwona Drewnikowska.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!