Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Cukrzyca

[email protected]
Zapraszamy do lektury czatu z prof. Krzysztofem Strojkiem. Moderator: Witamy na czacie prof. Krzysztofa Strojka. Prof._Krzysztof_Strojek: Witam wszystkich internautow.

Zapraszamy do lektury czatu z prof. Krzysztofem Strojkiem.

Moderator: Witamy na czacie prof. Krzysztofa Strojka.


Prof._Krzysztof_Strojek: Witam wszystkich internautow.



~bill: Jak można samemu rozpoznać cukrzycę?


Prof._Krzysztof_Strojek: Zwracajac uwage na objawy takie jak: pragnienie, suchosc ust, zwiekszone oddawanie moczu. Wowczas nalezy wykonac badanie cukru we krwi. Nawet jezeli nie ma objawow nalezy badac cukier. co dolkadnie opisano w sobotnim artykule gazety Polska Dziennik Zachodni.



~aga26wawa: Witam. Zaszłam w ciążę z cukrzykiem I stopnia i chciałabym wiedzieć jak to sie odbije na dziecku. Słyszałam, że to co drugie pokolenie będzie mialo cukrzycę... i że moja córka już jej mieć nie będzie, ale jej dzieci już tak. Czy to prawda?


Prof._Krzysztof_Strojek: Istnieje sklonnosc dziedziczna do cukrzycy tan. rodzice przekazuja ta sklonnosc dziecku. Dziecko chorego na cukrzyce nigdy nie rodzi sie chore. Statystyki mowia, ze ryzyko wystapienia cukrzycy jezeli oboje rodzice sa zdrowi wynosi 0,1 %. Jezeli choruje matka, ryzyko u dziecka wynosi 3% a jezeli choruje ojciec wynosi 8%. To znaczy, ze jezeli ojciec bedzie mial 100 dzieci, 8 z nich ma ryzyko..


Prof._Krzysztof_Strojek: cukrzycy :)



~23_lala: co zbija cukier?


Prof._Krzysztof_Strojek: Wysilek fizyczny, odpowiednie leki stosowane w cukrzycy a takze alkohol, ale uwaga: nie mozna alkoholem"zbijac" cukru. Natomiast chorzy musza pamietac o ryzyku niedocukrzena, jezeli pija lampke wina, szklanke piwa lub inny alkohol.



~woytek: Czy dieta ma duży związek z pojawieniem sie cukrzycy?


Prof._Krzysztof_Strojek: W typie I cukrzycy mlodzinczej nie. Natomiast w typie II nadmierne objadanie sie powoduje otylosc a ta sprzyja cukrzycy. Tak wiec nie dieta, czyli jakosc ale ilosc pokarmu moze wplynac na wystapienie cukrzycy.



~jolka34: Co Pan sądzi o tablętka obniżających cukier (np. Dia.....)?


Prof._Krzysztof_Strojek: Kazdy lek obnizajacy cukier musi byc dobrany w sposob wlasciwy do stany choroby pacjenta. Nie ma lekow lepszych lub gorszych, sa tylko skuteczne i mniej skuteczne. A to zalezy od reakcji organizmu na dane lekarstwo.



~bill: Czy zachorowanie na cukrzycę jest jakoś uzależnione od grupy krwi?


Prof._Krzysztof_Strojek: Nie. Nie ma takiego zwiazku.



~23_lala: Witam. Gdzie można zdobyć opaski na rękę - informujące o tym, że dana osoba ma cukrzcę?


Prof._Krzysztof_Strojek: W kazdej poradni diabetologicznej, a mysle ze rowniez sa rozdawane w aptekach.



~jolka34: mam cukrzycę t.2. jak wygląda sprawa z naglym spadkiem cukru? wtedy zalecane jest zjedzenie czegoś slotkiego - ale jak jest żeby nie przedobrzyć?żeby cukier nagle znów nie podskoczył


Prof._Krzysztof_Strojek: Jezeli wystepuje niedocukrzenie natychmiast trzeba zjesc cos slodkiego, zeby nie dpouscic do utraty przytomnosci. Zawsze po niedocukrzeniu cukier "skacze" do gory nie tylko z powodu spozycia slodyczy, ale takze z powodu naturalnej obrony organizmu przed niedocukrzeniem. Wysoki cukier po spadku najlepiej przeczekac, ewentualnie podac niewielka dawke insuliny, zastanowic sie dlaczego...


Prof._Krzysztof_Strojek: ...cukier spadl (wysilek, za duzo insuliny, za maly posilek itp.) tak, aby w przyszlosci uniknac takich sytuacji.



~woytek: Czy otyłość jest równoznaczna ze zwiększeniem szansy zachorowania na cukrzycę? Jeśli tak to dlaczego?


Prof._Krzysztof_Strojek: Co trzeci a nawet co drugi otyly czlowiek ma cukrzyce. Otylosc powoduje ze organizm nie reaguje na insuline, hormon obnizajacy poziom cukru. Jezeli organizm nie moze wyprodukowac wiekszej ilosci insuliny, zeby przelamac ten brak reakcji rozwija sie cukrzyca.



~23_lala: czy narkolepsja może być powiązana z cukrzycą?


Prof._Krzysztof_Strojek: Raczej nie. Chyba ze narkolepsja oznacza zwiekszona sennosc, co zdarza sie przy wysokim poziomie cukru. Natomiast narkolepsja, czyli nagle zasypianie nie ma zwiazku z cukrzyca.



~shark: czy insulina jest onieczna? co pan może polecić poza tabletkami? jakieś herbatki ziołowe ....?


Prof._Krzysztof_Strojek: Kazdy sposob leczenia insulina, czy tabletki musi byc dobrany indywidualnie do chorego. Leki ziolowe moga wspomagac leczenie cukrzycy ale nie moga go zastapic.



~loser40: czy w wieku 42 lat jest szansa na naturalne ustąpienie cukrzycy typu II - kiedyś mi mówiono że wystarczy schudnąć i prowadzić bardziej aktywny try życia??


Prof._Krzysztof_Strojek: Zdecydowanie tak, a w najgorszym wypadku zmiana trybu zycia i odchudzenie sie powoduje znacznie lagodniejszy przebieg choroby.



~aida: jakie powikłania grożą mojemu dziecku jeśli wykryto u mnie cukrzyce ciężarnych?


Prof._Krzysztof_Strojek: Jezeli jest prawidlowo leczona zadne. Jezeli cukier jest niewyronany moze to spowodowac, ze dziecko bedzie nienaturalnie duze, a jak wiadomo duze dziecko trudniej sie "rodzi". Takie dziecko mimo, ze duze moze miec problemy z oddychaniem po porodzie...


Prof._Krzysztof_Strojek: Ale biorac pod uwage, ze u Pani juz wykryto cukrzyce ciezarnych jest to pierwszy krok dla unikniecia tych problemow. Trzeba tylko zwrocic sie do poradni diabetologicznej i zrealizowac to, co zleci lekarz.



*_Torunianka*: jaka jest prawidlowa norma cukru u dwulatka? naczczo i po posilku.


Prof._Krzysztof_Strojek: W kazdym wieku norma jest jednakowa. Naczczo ponizej 100 mg%, a po posilku 140 mg%. Ale dzieci chorym na cukrzyce typu I, ktory zaczyna sie bardzo wysokimi cukrami . Latwo zauwazyc, ze dziecko gwaltownie chudnie, bardzo duzo pije i duzo siusia. Jezeli nie ma takich objawow proponuje nie stresowac dwulatka kluciem paluszka.



~shark: od lat 90' co jakiś czas pojawiają się art. o nowej rewolucyjnej metodzie "jednego zastrzyku" na cale życie dla cukrzyków. cz to tylko mżonki czy rzeczywiście są realne szanse na taki lek?


Prof._Krzysztof_Strojek: Od 50 lat istnieja preparaty insulin podawane raz dziennie, mamy tez tabletki pobierane raz na dobe. Wszystko zalezy od typu cukrzycy. Sa tacy chorzy, ktorym wystarczy jeden zastrzyk lub jedna tabletka, ale rowniez czesto musimy stosowac leki kilka razy dziennie. Ostatnio duzo pisze sie o nowej insulinie, ale jej dzialanie jest podobne do starszych preparatow i dale lepsze efekty tylko w...


Prof._Krzysztof_Strojek: ... przypadku niektorych chorych.



~kula: jezeli zwykłe badanie pokazuje ze cukier jest okej to czy bardziej szczegołowe moze pokazac co innego?


Prof._Krzysztof_Strojek: Jezeli cukier jest ponizej 100 to na pewno wszystko jest OK.



~SilnaDlaSilnego: W jakim stopniu leki doustne przeciwcukrzycowe niszczą inne układy , jak sie przed tym skutecznie bronić


Prof._Krzysztof_Strojek: Kazdy lek ma objawy uboczne opisane w ulotce. Nalezy zdac sie na lekarza, ktory na podstawie oceny calego organizmu a nie tylko cukru dobierze odpowiednie, najbezpieczniejsze leczenie.



~Krzysztof: Podobno wchodzi na rynek nowa insulina choruję na cuklrzycę od 6 roku życia mam 36 lat i jestem na 4 wstrzyknięciach dziennie czy będę mógł przejść na tą nową insulinę przy której podobno wystarczy jedno wstrzyknięcie na dobę.


Prof._Krzysztof_Strojek: Ta nowa insulina tzw. analog dlugo-dzialajacy moze zastapic tylko wstrzykniecie dotychczas podawanej przed snem insuliny o przedluzonym dzialaniu. Wstrzykniecia przed posilkami musza pozostac bez zmian.



mangodzery: jaka jest dolna i gorna bezpieczna granica ilosci cukru we krwi?


Prof._Krzysztof_Strojek: Dla chorych na cukrzyce cukier powinien miescic sie w przedziale 90-160 mg%, ale te przedzialy dobiera sie dla kazdego chorego indywidualnie.



~woytek: Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka?


Prof._Krzysztof_Strojek: Jesc tyle, aby nie tyc, unikac slodyczy bo one bardzo szybko podnosza poziom cukru, unikac tluszczow zwierzecych, jesc duzo warzyw. Tak mozna to ujac w najwiekszym skrocie. Czat nie pozwala na wiecej.



~SilnaDlaSilnego: Panie prof. czy dobrą metodą leczenia jest łączenie leków przeciw cukrzycowych z insuliną


Prof._Krzysztof_Strojek: W niektorych postaciach cukrzycy jest to wrecz polecane, w innych nie daje dodatkowych korzysci. Tak wiec znow pojawia sie sprawa doboru leczenia do konkretnego pacjenta.



~niiem: kiedy świat dowiedzia się o cukrzycy? jak sobie z nią radzono przed "erą insuliny"?


Prof._Krzysztof_Strojek: Pierwsze doniesienia o cukrzycy pojawily sie przed narodzinami Chrystusa, czyli ponad 2000 lat temu. Do 1922 roku chorzy z typem 1 umierali po kilku miesiacach od wystapienia objawow, a chorzy z typem 2 najdalej po kilku latach. Przykladem jest polski krol Michal Korybut Wisniowiecki.



~jo34: a co jeżeli ktoś przedawkuje insulinę?


Prof._Krzysztof_Strojek: Wpada w niedocukrzenie i moze stracic przytomnosc, ale wiedzac o tym, ze przedwakowal moze sie przed tym ustrzec zjadajac dodatkowy posilek i mierzac sobie cukier.



~lucy: mam 55 lat wykryto u mnie cukrzycę 126mg na czczo nie jestem otyła , skąd ta choroba, czy potrzebne badanie trzustki, obecnie zażywam ąmaeyl 1 raz dziennie


Prof._Krzysztof_Strojek: Czsami cukrzyca typu 2 wystepuje niestety rowniez bez otylosci. Jezeli jest podwyzszony cukier nalezy go obnizac lekami i badanie trzustki jest niepotrzebne.



jh:-: czy alkohol może być jakoś niebezpieczniejszy (niewskazany) dla curzykow np. wino?


Prof._Krzysztof_Strojek: Chorzy na cukrzyce moga pic alkohol na takich samych zasadach jak ludzie zdrowi, czyli nie za duzo. Czsami bez lampki wina czy innego alkoholu trudno zyc w naszych burzliwych czasach. Ale chory na cukrzyce musi pamietac o ryzyku niedocukrzenia o czym pisalem wczesniej.



~SilnaDlaSilnego: Jak cukrzyca wpływa na wade wzroku ?


Prof._Krzysztof_Strojek: Podwyzszony cukier powoduje "spuchniecie" soczewki oka i to moze nasilac wade wzroku, ale ustepuje po obnizeniu. Nalezy jednak pamietac, ze w cukrzycy czsami dochodzi do niezauwazalnego na poczatku uszkodzenia siatkowki oka, dlatego pacjenci musza miec regularnie badane dno oka.



~Pat: jak przy cukrzycy ciążowej najefektowniej zrzucić cukier? nigdy nie mialam problemow z cukrem, podobnie reszta mojej rodziny ... do tera , czyli do 3 miesiąca ciąży.


Prof._Krzysztof_Strojek: W ciazy cukier obniza sie albo odpowiednim odzywianiem, a jezeli to nie pomaga nalezy podawac zastrzyki z insulina. Jest to calkowicie bezpieczne dla dziecka natomiast wysoki cukier moze powodowac problemy o ktorych pisalem poprzednio.



~babeczka: czy cukrzyca utrudnia gojenie sie ran?


Prof._Krzysztof_Strojek: Zaawansowana tak, zwlaszcza stop, dlatego pacjenci musza uwazac na wszelkie zranienia nog. Wysoki cukier utrudnia takze gojenie sie ran po operacji.



~barbarella_35: Czy akarboza(Gluco) może być dołączana do metforminy, sulfonymocznika i insuliny ????


Prof._Krzysztof_Strojek: Tak, poniewaz dziala w inny sposob, niz wymienione przez Pania leki.



Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.


Prof._Krzysztof_Strojek: Dziekuje za pytania, na ktore staralem sie odpowiedziec w sposob prosty i zrozumialy. Prosze pamietac, ze wszystkie Panstwa "cukrowe problemy" musza byc rozstrzygniete indywidualnie w rozmowie z lekarzem.








Prof. Krzysztof Strojek

Jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych, hipertensjologii oraz diabetologii, krajowym konsultantem ds. diabetologii, pracownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Urodził się w 1958 r. w Zabrzu. Dyplom lekarza otrzymał w 1983 r. W 1991 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie dysertacji doktorskiej pracy "Funkcja płuc u chorych na cukrzycę", a stopień doktora habilitowanego w 1997 r. w oparciu o badania nad predyspozycją rodzinną w nefropatii cukrzycowej. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymał w 2002 r.

W Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii pracuje od 1983 r., a od 1984 r. w Wojewódzkiej Przychodni dla Chorych na Cukrzycę, gdzie od 2001 r. pełni funkcję kierownika. Działalność naukową koncentruje na diabetologii. W zainteresowaniach badawczych prof. K. Strojka można wyodrębnić dwa zasadnicze kierunki: opracowanie zasad profilaktyki i diagnostyki chorób związanych z narażeniem zawodowym na szkodliwe wpływy środowiska oraz szeroko pojętą problematykę diabetologiczną.

Uczestnik licznych międzynarodowych wieloośrodkowych badań klinicznych, opiekun 14 ukończonych prac doktorskich, autor ponad 130 artykułów i 4 podręczników ("Kardiodiabetologia", "Insulinoterapia w cukrzycy typu 2", "Cukrzyca dla Lekarzy Rodzinnych"). Członek wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przewodniczący Oddziału Śląskiego PTD, członek Zarządu European Association for the Study of Diabetes (2000-2003), Vice President Hypertension in Diabetes EASD Study Group (1999-2002). Był konsultantem wojewódzkim ds. diabetologii na terenie woj. częstochowskiego, a następnie śląskiego. Jest członkiem Rady Naukowej "Diabetologii Doświadczalnej i Klinicznej", "Diabetologii Praktycznej", Review Editor, czasopisma International Diabetes Monitor, a od 2005 r. członkiem Rady Naukowej Fundacji na Rzecz Wspierania Polskiej Farmacji i Medycyny, przewodniczącym zespołu ekspertów powołanych przez Ministerstwo Zdrowia ds. opracowania Narodowego Programu Walki z Cukrzycą. Otrzymał nagrodę zespołową - naukową oraz indywidualną za osiągnięcia dydaktyczne Rektora ŚAM I st. i II st. W 1994 r. praca, której był współautorem otrzymała nagrodę im. Bruno Watschingera na 12 Donau Symposium w Bambergu. W 1995 r. dwie prace prof. K. Strojka otrzymały pierwszą nagrodę i wyróżnienie na 5 Zjeździe Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (na wniosek Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę).

Żona profesora - Karin jest okulistką. Mają dwoje dzieci - 22-letniego syna Michała, studenta prawa i politologii oraz 15-letnią córkę Małgosię. Jego hobby to brydż, żeglarstwo i narciarstwo, na które niestety zwykle brakuje mu czasu, choć ostatnio wygospodarował trochę wolnych chwil, aby zagrać 1-3 razy w tygodniu w siatkówkę.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto