Czy można pokochać szczura? Tak, można! Zwłaszcza, jeżeli jest mądrym, wzruszającym, wrażliwym, inteligentnym …erudytą. Jak to możliwe? Trzeba by zapytać 67-letniego filozofa amerykańskiego, który zadebiutował ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Czy można pokochać szczura? Tak, można! Zwłaszcza, jeżeli jest mądrym, wzruszającym, wrażliwym, inteligentnym …erudytą. Jak to możliwe? Trzeba by zapytać 67-letniego filozofa amerykańskiego, który zadebiutował powiastką filozoficzną p.t. „Surmin”. Sam Savage niewątpliwie ma wyobraźnię. Ale także chce nam przekazać coś bardzo ważnego, a mianowicie to, jak wiele zależy od nas samych. Oto mały, niepozorny szczurek, urodzony przez pijaną (tak, tak, szczurzyca też może zasmakować w resztkach alkoholu…) matkę w bostońskim antykwariacie. Od urodzenia cierpiący głód, odkrył, że wokół niego są książki. Zaczął się więc nimi żywić. Ale strawa cielesna szybko zamieniła się w duchową, gdy Firmin zrozumiał, do czego naprawdę służą książki. Nauczył się więc czytać i w krótkim czasie wszystko, co znajdował w antykwariacie stawało się jego lekturą. A ponieważ czytając – zdobywał wiedzę, pragnął coraz więcej. Poznał kino znajdujące się nieopodal antykwariatu, a w nim – Ślicznotki, które rozbierały się podczas nocnych seansów… Zapragnął też uczucia… I ulokował je w niewłaściwej osobie. Antykwariusz wyglądający na przyjaciela, okazał się wrogiem. Firmin był samotny, a to doskwierało mu chyba najbardziej. Kiedy już znalazł prawdziwego przyjaciela, to ten…. Nie mogę Państwu zdradzać wszystkiego. Powiem tylko, że sympatyczny Firmin nauczył się czytać, a nawet grać na fortepianie. Jedyne, co mu się nie udało, to nauka ludzkiej mowy. Sięgnijcie po tę niezwykłą książkę, a przekonacie się o jeszcze jednym. Czytanie książek jest rozkoszą, nagrodą, narkotykiem. Wciąga i nie pozwala się uwolnić. Czyż nie tak czują wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek i czytania?
Sam Savage, Firmin, Wydawnictwo Literackie, cena 28 zł.
Mamy tę książkę dla internautów. Prosimy o kontakt z dopiskiem „Konkurs”.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!