Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja miejska w Poznaniu będzie darmowa?

Waldemar Kaiser
Kasowniki będą niepotrzebne?
Kasowniki będą niepotrzebne? Szymon Siewior
Komunikacja miejska w Poznaniu. 24 kwietnia o godz. 16 pod Starym Marychem WZZ "Sierpień 80" organizuje spotkanie, promujące ideę bezpłatnej komunikacji miejskiej. Kiedy przed dwoma laty zaczynali, bezpłatna komunikacja obowiązywała jedynie w dwóch miastach. Dziś ta lista liczy kilkanaście pozycji.

- Latanie też kiedyś było niemożliwe, a teraz proszę! - odpowiadają przekornie związkowcy "Sierpnia 80" na pytanie czy możliwa jest bezpłatna komunikacja miejska.

Bezpłatną komunikację autobusową 1 maja uruchomią śląskie Żory. Będzie to dwunaste miasto w naszym kraju z tego typu komunikacyjnym rozwiązaniem, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. I - jak przekonują związkowcy - na pewno nie ostatnie.

Zobacz też: Komunikacja miejska w Poznaniu w Wielkanoc

- Gdy pod koniec 2012 roku zaczęliśmy propagować bezpłatną komunikację miejską, na nasze akcje nie przychodził żaden dziennikarz - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". - Pisali nam, że chyba zwariowaliśmy, że to nie ma szans na powodzenie. Dziś bardzo proszę, każde decyzje samorządów o jej wprowadzeniu są ochoczo podejmowane przez media, a w Żorach były już wszystkie kamery - zapewnia rzecznik.

Związkowcy podkreślają, że miasta wybierają różne modele darmowej komunikacji: dla wszystkich lub tylko dla kierowców czy dla zameldowanych mieszkańców. - Niektóre gminy zaczynają od zwolnienia z opłat biletowych bezrobotnych, niepełnosprawnych, albo uczących się - przekonuje rzecznik WZZ "Solidarność 80".

Związkowcy przypominają, że komunikację miejską tylko w części finansują wpływy ze sprzedaży biletów. - Bilety pokrywają ok. 20-40% budżetów przewoźników - podkreśla Łukasz Ługowski z "Sierpnia 80". - Kolejne podwyżki ich cen powodują coraz większy spadek wpływów - przekonuje związkowiec.

Argumenty "za" to: zmniejszenie liczby samochodów prywatnych na jezdniach. - Jezdnie są w o wiele lepszym stanie, więc nie trzeba ich co chwila naprawiać, a to wielce kosztowne. Powietrze jest czystsze. Dla mieszkańców oznacza to z kolei zwiększenie mobilności, zwłaszcza dla młodzieży uczącej się, osób pracujących, poszukujących zatrudnienie oraz tych o niskich dochodach. Mowa tu o podreperowaniu domowych budżetów i o zastopowaniu wykluczania najbiedniejszych - wymienia dalej zalety rzecznik Kosela.

Podczas spotkania osób i organizacji zaangażowanych w promowanie idei bezpłatnej komunikacji miejskiej na kontynencie europejskim. które na początku kwietnia odbyło się w Berlinie, zapadła decyzja, że do Polski przyjedzie Allan Alaküla, oficjalny przedstawiciel estońskiej stolicy przy UE. - To właśnie Tallin jest europejskim symbolem darmowej komunikacji miejskiej - mówi Łukasz Ługowski.

Skomentuj:

Komunikacja miejska w Poznaniu będzie darmowa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto