Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kształcenie zawodowe młodzieży z unijną dotacją

Monika Kaczyńska
Młodzież ucząca się zawodu będzie mogła nabywać umiejętności bezpośrednio u pracodawcy lub w warunkach zbliżonych do naturalnych
Młodzież ucząca się zawodu będzie mogła nabywać umiejętności bezpośrednio u pracodawcy lub w warunkach zbliżonych do naturalnych Anatol Chomicz
O wadze dostosowanego do potrzeb rynku pracy kształcenia zawodowego młodzieży nie trzeba nikogo przekonywać. Projekty, które pozwolą na podnoszenie kwalifikacji i rozszerzanie kompetencji młodzieży uczącej się zawodu, mogą liczyć na wsparcie z funduszy unijnych. W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 będą one dofinansowywane m.in. ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Od 28 grudnia do 25 stycznia 2016 będzie można składać wnioski w konkursie na projekty w ramach Poddziałania 8.3.1 „Kształcenie zawodowe młodzieży - tryb konkursowy”. Do podziału będzie blisko 13,4 mln zł. Minimalna wartość projektu to 50 tys. zł. Maksymalne dofinansowanie zaś będzie mogło wynieść 90 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Staże i praktyki zawodowe uczniów pozwolą zdobyć kwalifikacje potrzebne na rynku pracy

Konkurs ma służyć rozwijaniu współpracy szkół i placówek systemu oświaty z pracodawcami lub przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) na terenie województwa wielkopolskiego. Są to Kamiennogórska SSE, Łódzka SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Pomorska SSE i Wałbrzyska SSE

Unijne wsparcie umożliwi realizację projektów wykraczających poza podstawowy program nauki

Nie tylko szkoły
Dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie?

-Katalog potencjalnych beneficjentów jest bardzo szeroki - wyjaśnia Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Mogą to być zarówno szkoły, uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego, zakłady doskonalenia zawodowego, jak i przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, organizacje przedsiębiorców i inne. Ze starań o dofinansowanie projektów są wyłączone jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i oświatowej.

Także zakres projektów jest bardzo szeroki. Począwszy od staży i praktyk organizowanych w firmach przez kształcenie zawodowe, we współpracy z pracodawcami realizowane w szkołach, po projekty z zakresu kształcenia dualnego.

To ostatnie najogólniej rzecz biorąc polega na tym, że kandydaci do zawodu praktyczną część nauki odbywają bezpośrednio w miejscu pracy, w szkole zaś nabywają wiedzę teoretyczną. Rozwiązania organizacyjne bywają różne - uczniowie mogą na przykład spędzać miesiąc w szkole, miesiąc u pracodawcy, mogą też część teoretyczną nauki realizować w czasie kilkutygodniowych, odbywających się co semestr zjazdów.

- Niemcy są krajem, w którym kształcenie w systemie dualnym jest najbardziej rozwinięte w Europie - zwraca uwagę dr Krzysztof Bondyra, socjolog z UAM, zajmujący się tą tematyką. - Również za sprawą tego systemu w Niemczech problem bezrobocia młodych ludzi jest znacznie mniej dotkliwy niż w innych krajach Europy.

Jak podkreśla Sylwia Wójcik, w ramach projektów będzie możliwe także wyposażenie lub doposażenie pracowni czy warsztatów, tak by jak najbardziej przypominały naturalne środowisko przyszłej pracy, a także podnoszenie kwalifikacji nauczycieli zawodu czy instruktorów jego praktycznej nauki, pod warunkiem jednak, że będzie to uzupełnienie staży, praktyk, projektów z zakresu kształcenia dualnego czy innych podnoszących kwalifikacje uczniów.

- Dzięki dotacji będzie można sfinansować także stypendia dla stażystów i praktykantów, zwrot kosztów dojazdów do miejsca odbywania praktyk, zakup odzieży roboczej - mówi Sylwia Wójcik. - Generalnie dofinansowane będą mogły być te działania, które wykraczają poza podstawowy zakres nauki zawodu.

W ramach WRPO 2014+ „Kształcenie zawodowe młodzieży - tryb konkursowy” zostanie po raz pierwszy dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednak staże i praktyki organizowane dzięki unijnym funduszom nie są ani dla przedsiębiorców, ani dla uczniów nowością.

W latach 2012-2015 w ramach projektu „Czas zawodowców”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Politechniką Poznańską, skorzystało z nich w naszym województwie 3 tysiące uczniów. Projekt ten - realizowany w ramach Program Operacyjny „Kapitał ludzki” spotkał się z pozytywnym odzewem także wśród przedsiębiorców.

Jedną z firm, w której uczniowie odbywali praktyki i staże dofinansowywane z Unii były Zakłady Mechaniczne Kazimieruk z Tarnowa Podgórnego. - Dla nas to po prostu inwestycja - mówi koordynujący je Jarosław Kramer. - Pracownicy o kwalifikacjach, jakich potrzebujemy, to na rynku rzadkość. Poprzez praktyki i staże możemy ich sobie wykształcić na miejscu. Dzięki unijnemu wsparciu koszty tego kształcenia są dla firmy niższe - dodaje.

Jak twierdzi, staż finansowany ze środków unijnych to sposób na łagodne wejście w normalny tryb pracy.

- Przyjmując stażystę zakładamy, że zostanie na stałe - mówi Kramer. - Fakt, że w tym czasie otrzymuje stypendium, to dla przedsiębiorstwa oczywiście znaczna ulga - podkreśla.

Obecnie ci, którzy odbywali w firmie praktyki i staże, stanowią około 15 proc. załogi zakładu. Jarosław Kramer przewiduje, że ten odsetek będzie rósł.

- To formuła, która się sprawdza - podkreśla.

Wniosek online i na papierze

Wnioski konkursowe można składać od 28 grudnia 2015 roku do 25 stycznia 2016 roku do godziny 15.30 za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego, z którym można się połączyć pod adresem https://lsi.wielkopolskie.pl.

Jednak już teraz w Lokalnym Systemie Informatycznym można rozpocząć przygotowanie wniosku. Do chwili jego złożenia można go dowolnie poprawiać i zmieniać.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia elektronicznej wersji wniosku trzeba będzie złożyć jego wersję papierową - osobiście w Sekretariacie Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, al. Niepodległości 18 w Poznaniu, od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30-15.30. Można też wysłać go
pocztą bądź przesyłką kurierską. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się data wpływu wniosku.

Dzięki dotacji będzie można sfinansować także stypendia lub zwrot kosztów dojazdu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto