Dzisiaj w Muzeum Narodowym odbędzie się niecodzienna uroczystość - przekazanie daru ufundowanego przez Hannę Sachs i Romana Wachsa. Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu otrzyma stół ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dzisiaj w Muzeum Narodowym odbędzie się niecodzienna uroczystość - przekazanie daru ufundowanego przez Hannę Sachs i Romana Wachsa.

Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu otrzyma stół niskociśnieniowy, wyprodukowany przez firmę Restauro-Technika Sławomira Przedpełskiego z Torunia. Ufundowali go potomkowie malarza Artura Nachta-Samborskiego. Jest to bardzo cenny dar dla muzeum, który pozwoli na jeszcze lepszą dbałość o stan zbiorów. To rzadkość, aby osoby prywatne przekazywały tak kosztowne urządzenie muzeum.

W zbiorach MNP pozostaje od kilku lat duży depozyt dzieł Artura Nachta-Samborskiego założony przez jego spadkobierców. Cały zbiór został objęty (w latach 2006-2009) programem opracowania konserwatorskiego realizowanego przez muzealne pracownie. Przeprowadzono konserwację blisko stu obrazów olejnych i kilkudziesięciu prac na papierze, wykonując także nowe oprawy i ramy.

W zamian za wykonane prace konserwatorskie i stałą opiekę muzeum nad depozytem oraz przygotowywaniem obiektów do wielokrotnych wypożyczeń na wystawy, spadkobiercy artysty złożyli deklarację przekazania darowizny na rzecz działu konserwacji. Zadecydowano o zakupie niezwykle potrzebnego, uniwersalnego urządzenia do konserwacji malarstwa sztalugowego, papieru i tkanin.

To urządzenie pozwala między innymi na podklejanie obrazów nowym płótnem, prostowanie zdeformowanych podłoży czy konsolidację rozwarstwień w strukturze dzieła. Dzięki sterownikom elektronicznym płynnie regulującym podciśnienie i temperaturę, można zapewnić większe bezpieczeństwo konserwowanym dziełom.

Specjalnie z okazji przekazania daru w Muzeum Narodowym gościć będą ofiarodawcy, Hanna Sachs i Roman Wachs oraz reprezentujący ich przy realizacji tego projektu Aleksander Miklaszewski z Pracowni Konserwacji Malarstwa MNP.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!