Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań w czołówce europejskich najszybciej rozwijających się centrów hi-tech

gj
Stolica Wielkopolski uznana została za jedno z najszybciej rozwijających się centrów hi-tech w Europie. W 2015 roku w Poznaniu otwarto m.in. Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii.
Stolica Wielkopolski uznana została za jedno z najszybciej rozwijających się centrów hi-tech w Europie. W 2015 roku w Poznaniu otwarto m.in. Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. Waldemar Wylegalski
Trzy polskie miasta znalazły się wśród 10 najprężniej rozwijających się centrów nowych technologii w Europie. W najnowszym rankingu CBRE „EMEA Tech Cities” obok Poznania znalazły się też Kraków i Katowice.

Na trzecim, szóstym i ósmym miejscu zostały sklasyfikowane odpowiednio Kraków, Katowice i Poznań w kategorii „Growth Clusters”, czyli wśród miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym. W ciągu ostatnich 10 lat wszystkie trzy wymienione polskie miasta zwiększyły zatrudnienie w sektorze hi-tech o ponad połowę.

Ósme miejsce stolicy Wielkopolski w kategorii „Growth Cluster”, podobnie jak w przypadku Krakowa, to przede wszystkim efekt bardzo dużej dynamiki zatrudnienia w sektorze technologicznym. W ciągu ostatnich 10 lat w Poznaniu zatrudnia się o 64 proc. więcej osób w sektorze hi-tech. W zdecydowanej większości pracownicy technologiczni to osoby z maksymalnie 10-letnim stażem pracy.

Czytaj także: MPK Poznań. Tramwaje i autobusy przejadą jako pierwsze. W mieście zamontowano inteligentną sygnalizację świetlną

Drugim czynnikiem, który zdecydował o wysokiej pozycji Poznania są firmy, które osiągnęły nie tylko ogólnopolski, ale i międzynarodowy sukces. Wśród nich wymienia się m.in. Allegro, a także Komputronik i przedsiębiorstwo telekomunikacyjne INEA. W raporcie wymieniane są też Netguru oferujące oprogramowania i usługi doradcze, czy prężnie działający Talex - dostawcę zaawansowanych technologicznie usług i rozwiązań IT. Ponadto w Poznaniu swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje, takie jak Capgemini, Cognifide i Roche.

Biorąc pod uwagę strukturę firm z sektora technologicznego i ich udział w najmie w nowoczesnych obiektach biurowych w Poznaniu, to największą grupę stanowią firmy oferujące usługi internetowe (40 proc.). Co czwarty podmiot jest dostawcą usług IT, co piąty usług telekomunikacyjnych, a 1 na 10 oprogramowania.

Europejskie „Doliny Krzemowe”

Klastry technologiczne to nic innego jak skupisko przedsiębiorstw z tego samego lub pokrewnych sektorów, nazywane też centrami technologicznymi. Najczęściej są to duże miasta, ale nie jest o regułą. W raporcie wyróżnia się najprężniej działające obszary gospodarcze w czterech kategoriach: „Scale Clusters”, czyli supercentra technologiczne w stolicach Europy, które zatrudniają ponad 70 tys. osób w zaawansowanych technologiach, w kategorii „Super Clusters” ujęto lokalizacje z zatrudnieniem od 50 tys. do 70 tys. w sektorze technologicznym, a „Normal Clusters” miejsca z zatrudnieniem od 20 tys. do 50 tys. w tym sekotrze.

Czwarta kategoria „Growth Clusters”, klasyfikuje najbardziej rozwijające się lokalizacje w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, z dwucyfrowym wzrostem zatrudnienia w nowych technologiach od 2010 roku i prognozowanym wzrostem zatrudnienia w zakresie zaawansowanych technologii w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Kategoria, w której wysokie miejsca zajęły aż trzy polskie miasta, jest chyba najciekawszą ze wszystkich czterech wyodrębnionych w raporcie, głównie z uwagi na ogromne zróżnicowanie pomiędzy sklasyfikowanymi klastrami. Część z nich wyrosła na centra technologiczne dzięki wykwalifikowanym specjalistom, część dzięki relatywnie konkurencyjnym kosztom pracy, a część jako wsparcie dla innych sektorów działających w danym regionie. Na przykład Kraków pozostaje niekwestionowanym polskim liderem sektora usług dla biznesu oraz usług IT, a w Poznaniu istnieje ogromny potencjał pod kątem zatrudnienia specjalistów IT, którzy obok finansistów i lingwistów stanowią największą grupę studentów - zwraca uwagę Joanna Mroczek, Szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Zobacz też: A. Duda na szczycie w Bukareszcie: Nie wyobrażam sobie, by Trójmorze mogło działać wbrew Unii Europejskiej i NATO

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto