18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targowisko w Gnieźnie: Ciekawe znalezisko podczas prac archeologicznych

Karolina Barełkowska
Targowisko w Gnieźnie - podczas prac dokonano ciekawych odkryć archeologicznych
Targowisko w Gnieźnie - podczas prac dokonano ciekawych odkryć archeologicznych ZGL Gniezno
Z budowy na Placu 21 Stycznia zeszli archeolodzy. Zobacz, co kryło w sobie targowisko w Gnieźnie.

- Prace przy budowie targowiska idą zgodnie z planem - podkreśla Mariola Landowska, dyrektor Zarządu Gospodarowania Lokalami w Gnieźnie.

Plac budowy na targowisku w Gnieźnie właśnie opuścili archeolodzy, którzy dokonali bardzo ciekawych odkryć.
- Prace archeologiczne prowadzone przez badaczy w żadnym wypadku nie przeszkadzały nam w budowie. Wszystko było tak skoordynowane z wykonawcą, że nie zakłócało to bieżących spraw. Podczas prac archeolodzy wykopali, między innymi, średniowieczne cmentarzysko. Mowa tutaj o około 40 grobach - mówi dyrektor Landowska.

Właścicielem odkryć, które kryło w sobie targowisko nie jest jednak miasto Gniezno, a wojewódzki konserwator zabytków.
- Zgodnie z wydanymi pozwoleniami konserwatorskimi, będą prowadzone badania na tym materiale. Jesteśmy bardzo dumni, że wykorzystując ten teren inwestycyjny, mogliśmy dokonać tak cennych odkryć - przyznaje Mariola Landowska.

Dlatego też miasto, za zgodą wojewódzkiego konserwatora, chce pokazać mieszkańcom to, co kryło targowisko. - Chcemy zorganizować wystawę i prezentację tych odkryć. My, jako miasto, mamy podpisaną umowę w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Dlatego też badania, które przeprowadzą antropolodzy, będą wykonywane w tej placówce - mówi dyr. Landowska.

Dopiero po zakończeniu tych działań będzie można zacząć planować organizację wspomnianej wystawy, na której będzie można zobaczyć co kryło w sobie targowisko w Gnieźnie. Kiedy to będzie? Na razie trudno podać nawet przybliżony termin.

Prace na targowisku w Gnieźnie. Co jeszcze znaleziono?

Jak już wcześniej informował Robert Prawniczak z Pracowni Badań Archeologicznych "Thor", na targowisku w Gnieźnie oprócz grobów znaleziono pozostałości prawiekowej kultury łużyckiej oraz liczne zabytki z okresu średniowiecza. Najciekawszy z nich to figurka konika szachowego wyrzeźbiona z poroża.

Gniezno ma mieć nowoczesne targowisko za kilka milionów


Rewitalizacja targowiska przy Placu 21 Stycznia rozpoczęła się w ubiegłym roku. Inwestycja zaplanowana jest na dwa lata. Koncepcja przewiduje, że zamykane boksy wraz z przejściami między nimi będą zadaszone, a pod spodem znajdzie się parking.
Plac - według planów - ma być obniżony o 60 cm pod poziom gruntu i na tej pierwszej kondygnacji ma powstać parking. Przestrzeń dla handlujących i kupujących ma znaleźć się nad nim. Powierzchnia handlowa targowiska wyniesie 3 tys. m kw. Od ulicy plac targowy będzie oddzielony pasem zieleni, w koncepcji znalazło się też miejsce na ławki, na których będzie można odpocząć.
Całość, jak już wcześniej informował gnieźnieński magistrat, ma kosztować około 3,5 mln złotych.
W lutym tego roku prezydent Gniezna Jacek Kowalski i Krzysztof Antczak, dyrektor poznańskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali umowę na finansowanie rewitalizacji targowiska. Jessica.
W ramach unijnego programu Gnieznu przyznano 5,6 mln zł pożyczki, oprocentowanej na 1,25 proc. Na spłatę samorząd ma 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto