Astronomowie z Uniwersytetu Wyoming zdołali odkryć zaskakująco dużą liczbę nietypowych gwiazd – tak zwanych uciekających gwiazd, które poruszają się z prędkością większą niż 80 kilometrów na godzinę, a zdołali dokonać tego zaledwie w rok.

zdołali dokonać tego zaledwie w rok.

Dzięki danym pochodzącym z Kosmicznego Teleskopu Spitzera, teleskopu WISE oraz obserwatorium WIRO, naukowcy z NASA zdołali odkryć w naszej galaktyce około 100 gwiazd, które przemieszczają się z prędkością większą niż 80 tysięcy kilometrów na godzinę. Są to najszybciej poruszające się gwiazdy w Drodze Mlecznej.

Na wykrycie tych obiektów pozwoliła obecność łukowych fal uderzeniowych chmur pyłu, które gwiazdy generują, gdy pędzą przez galaktykę. Materiał ten zbiera się przed nimi, podobnie jak woda wzburza się przed dziobem płynącego statku. Ich rozmiar zależy zależy od prędkości i wielkości gwiazdy. Astronomowie nie są pewni, czy Słońce tworzy własną falę uderzeniową, ale z pewnością zdolne są do tego masywne gwiazdy, tak jak widoczna poniżej Zeta Ophiuchi.
„Fale uderzeniowe kosmicznego pyłu są świeżym źródłem informacji na temat masywnych gwiazd oraz odpowiedzi na pytania dotyczące ich losu i ewolucji.” – powiedział Chip Kobulnicky, fizyk i astronom z Uniwersytetu Wyoming.

Co ciekawe, takie uciekające gwiazdy nabierają swojej oszałamiającej prędkości podczas bliskich spotkań z innymi ciałami niebieskimi i obiektami. To tak zwana asysta grawitacyjna pozwoliła na zwiększenie prędkości w stosunku do innych gwiazd. Według naukowców, jedne mogły zostać wyrzucone z zatłoczonych gwiezdnych gromad, a inne rozpędziły się, gdy towarzysząca im gwiazda eksplodowała jako supernowa.

„Jest to nieskatalogowany wcześniej zbiór fascynujących gwiazd.” – powiedziałKobulnicky. – „Są to gorące, masywne gwiazdy, które przemieszczają się w przestrzeni kosmicznej z prędkością większą niż dźwięk w ziemskiej atmosferze.” – dodał.

Obserwacja tych gwiazd i towarzyszącym im zjawisk pozwoli astronomom na ich dokładniejsze poznanie, a także pomoże im w odnalezieniu kolejnych.
Zeta Ophiuchi to trzecia co do wielkości gwiazda w gwiazdozbiorze Wężownika, znajdująca się w odległości 460 lat świetlnych od Ziemi. Należy do błękitnych olbrzymów, a jej masa równa się 20 masom Słońca. Porusza się z prędkością 87 tysięcy kilometrów na godzinę, za co najprawdopodobniej odpowiada wybuch towarzyszącej jej gwiazdy, która przekształciła się w supernową.

Źródło: www.conowego.pl

Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!