Kilkuset miłośników średniowiecza przyjechało w ten weekend do Grzybowa. Biorą oni udział w jubileuszowym - X Międzynarodowym Zjeździe Wojów Słowiańskich.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kilkuset miłośników średniowiecza przyjechało w ten weekend do Grzybowa. Biorą oni udział w jubileuszowym - X Międzynarodowym Zjeździe Wojów Słowiańskich. Powstała wioska złożona ze 130 namiotów, a widzowie mogą obserwować, jak dawniej żyli Słowianie.

Początki imprezy w Grzybowie sięgają roku 1999, kiedy w rezerwacie archeologicznym na Ostrowie Lednickim (wchodzącym w skład Muzeum Pierwszych Piastów) odbył się I Ogólnopolski Zjazd Wojów Słowiańskich. Zorganizowała go gnieźnieńska Drużyna Wojów z Maciejem Kuźniewskim na czele. W imprezie wzięło udział 15 grup polskich oraz jedna z Niemiec. Główną atrakcją była bitwa (inscenizowany najazd Brzetysława Czeskiego na Wielkopolskę).

Motto tegorocznego spotkania brzmi: "Wojowie i rzemieślnicy". Na specjalnym jarmarku, można kupić wyroby i zobaczyć, jak się je produkuje. Odbywają się pokazy i prezentacje archeologii doświadczalnej oraz rzemiosła średniowiecznego.

Będą też pokazy przygotowywania i warzenia strawy średniowiecznej, tańce i zabawy z epoki. Nie zabraknie bitew i potyczek wojów. Dla dzieci zorganizowano zajęcia edukacyjne. Będzie można zrekonstruować stroje historyczne, ulepić ceramikę i przedmioty z gliny, nauczyć się kaligrafii arabskiej lub dokumentacji archeologicznej.

Urząd Pocztowy z Wrześni wyda okolicznościowy datownik i kartkę oraz uruchomi stanowisko poczty.

Impreza rozpoczęła się w sobotę. W niedzielę zabawa potrwa w godzinach od 12 do 18. Szczegółowy program dostępny na: www.muzeumlednica.pl.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!