MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań. Pracownik po dwóch latach wygrał proces z Solarisem. Został zwolniony za przebywanie na chorobowym

BKIJ
Po blisko dwóch latach zakończył się proces pana Bartosza, który w 2019 roku otrzymał wypowiedzenie ze swojej firmy.
Po blisko dwóch latach zakończył się proces pana Bartosza, który w 2019 roku otrzymał wypowiedzenie ze swojej firmy. Piotr Krzyzanowski/Zdjęcie ilustracyjne
Pracownik Solarisa wygrał ze swoim pracodawcą. Po blisko dwóch latach zakończył się proces pana Bartosza, który w 2019 roku otrzymał wypowiedzenie ze swojej firmy. Jak się okazało - bezpodstawnie. Teraz mężczyzna zostanie przywrócony na miejsce pracy, a także otrzyma odszkodowanie.

Solaris. Zwolnienie za chorobowe

Mężczyzna otrzymał od firmy Solaris wypowiedzenie umowy przed świętami Bożego Narodzenia w grudniu 2019 roku. W tamtym okresie pracownik miał kilka wypadków, w tym także wypadki przy pracy, przez co kilkadziesiąt dni przebywał na zwolnieniach lekarskich. Spółka zarzuciła mu wówczas, że jego nieobecność w pracy zakłóciły proces produkcji i spowodowały konieczność organizowania nadgodzin. To była podstawa, według firmy Solaris, aby zwolnić pracownika.

Na początku 2020 roku w tej sprawie został złożony pozew przeciwko firmie Solaris. W proces zaangażowany był cały zarząd OPZZ Konfederacja Pracy w Solarisie.

Zobacz też: Chcesz zatrzymać pracownika? Zobacz, co mu zaoferować

Podczas trwania rozpraw, firma nie udowodniła stawianych przeciwko swojemu pracownikowi zarzutów, które według nich miały być przyczyną zwolnienia ze stanowiska pracy.

Czy można zwolnić pracownika za chorobowe?

- Wyrok ten to sygnał dla pracodawców, że pomysły zwalniania za chorobowe, to złe pomysły

- poinformował mecenas Grzegorz Ilnicki, prawnik organizacji, który reprezentował pracownika podczas tego procesu.

Sąd Rejonowy w Poznaniu, po blisko dwóch latach trwania procesu, nakazał Solarisowi przywrócenie pana Bartosza do pracy. Oprócz tego firma będzie musiała wypłacić pracownikowi odszkodowanie, a także opłacić koszty sądowe.

Wyrok jest więc odpowiedzią na to, że gdy zatrudnia się ponad 1500 osób na stanowiskach robotniczych, to nie można przypisywać chorującemu pracownikowi, że w związku z jego usprawiedliwioną nieobecnością nad firmą zawiśnie ryzyko dramatu i wobec tego wypowiedzenie to świetna na to ryzyko odpowiedź. Po prostu nie. Rozwiązanie umowy w związku z absencją pracownika musi być absolutnym wyjątkiem, a nie drogą na skróty, którą ostatnio pracodawcy chętnie chodzą. Sąd w Poznaniu powiedział jurydyczne "nie".

- posumował na swoim facebookowym profilu mecenas.

Zobacz też: Pensja 7 tys. zł po zawodówce i technikum? W tych branżach to bardzo możliwe!

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznań. Pracownik po dwóch latach wygrał proces z Solarisem. Został zwolniony za przebywanie na chorobowym - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto