Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejem Poznańskie, czyli jarmark bożonarodzeniowy na placu Wolności już działa - tłumy na otwarciu[ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Betlejem Poznańskie na placu Wolności będzie funkcjonować do 22 grudnia.
Betlejem Poznańskie na placu Wolności będzie funkcjonować do 22 grudnia. Robert Woźniak
Chociaż do świąt został jeszcze ponad miesiąc, od soboty, 16 listopada na poznańskim placu Wolności już działa jarmark bożonarodzeniowy. Betlejem Poznańskie to nie tylko stragany z smakołykami i rękodziełem, ale też karuzele i olbrzymi diabelski młyn.

W sobotę, 16 listopada o godz. 17 prezydent Jacek Jaśkowiak oficjalnie otworzył Betlejem Poznańskie na placu Wolności. I przyznał, że choć jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu nie należy to największych w Europie, to cieszy się coraz większą popularnością i wśród europejskich jarmarków zajął szóste miejsce, wyprzedzając ten w Pradze czy Dreźnie.

- Rozpoczynamy okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia - powiedział Jacek Jaśkowiak. - To czas refleksji, ale też na placu Wolności możemy ten czas spędzić z rodziną i dziećmi. Zapraszamy tu przez najbliższe tygodnie, na poznaniaku i gości czeka tutaj wiele atrakcji.

Po przywitaniu uczestników Betlejem Poznańskiego, prezydent Jaśkowiak rozdawał czerwone "mikołajkowe" czapeczki. Chętnych było wielu, bo mieszkańcy tłumnie przybyli w sobotę na plac Wolności. I choć z trudem można było przepchać się pomiędzy stoiskami, to humory ludziom dopisywały, a uśmiech gościł na twarzach. Atmosfera przedświąteczna udzieliła się wszystkim.

Na stoiskach można skosztować specjałów m.in. z Francji, Włoch czy Niemiec. Na stoisku "Rarytasy z Podlasia" królują chleby, smalec, kiełbasy oraz wędzona lub solona słonina w przyprawach. W "Wileńskich smakach" króluje kiełbasa kindziukowa, z szynki polędwicy, czosnkowa, słonina marynowana z papryką oraz chleby - "Vilianus" bez cukru, miodowy, żytni z bakaliami czy kibiu (bułeczki z mięsem i serem).

Niektórzy już kupują tutaj prezenty pod choinkę - biżuterię, skarpety świąteczne, piernikowe cuda, bransoletki z grawerem czy ciuchy z Nepalu.

Natomiast dzieci namawiają rodziców na przejazdy kolorową, mieniącą się światełkami karuzelą, kolejką czy budzącym dreszczyk emocji diabelskim młynem, który góruje nad centrum Poznania. W sobotni wieczór wcale nie były zniechęcone długimi kolejkami, w których trzeba było czekać na przejazd.

Sprawdź też:

Betlejem Poznańskie 2019: Darmowe wejściówki na karuzele i diabelski młyn

Miasto przygotowało 1500 darmowych wejściówek (po dwie na osobę) na diabelski młyn oraz karuzele. Będzie je można zdobyć także jako nagrodę w różnych konkursach i wydarzeniach organizowanych w środy przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Bezpłatne wejściówki będą rozdawane właśnie w CIR przy ulicy Ratajczaka 44, ale dopiero w grudniu:

  • 9 grudnia od godziny 12
  • 10 grudnia od godziny 17
  • 11 grudnia od godziny 17.30
  • 12 grudnia od godziny 10
  • 13 grudnia od godziny 14
  • 14 grudnia od godziny 10 oraz od 16.

Jak informuje Centrum Inicjatyw Rodzinnych bilety będą wydawane do wyczerpania dziennej puli wejściówek.

Jarmark bożonarodzeniowy potrwa tu do 22 grudnia. Jak co roku Betlejem Poznańskie będzie miało również swoją odsłonę na Starym Rynku. Tutaj jednak jarmark wystartuje 30 listopada.

Zobacz zdjęcia:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto