Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW Środa Wlkp. Gospodynie z gminy Środa Wlkp. dbają o spuściznę kulturową polskiej wsi

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
Gospodynie z gminy Środa Wlkp. dbają o spuściznę kulturową polskiej wsi
Gospodynie z gminy Środa Wlkp. dbają o spuściznę kulturową polskiej wsi Koło Gospodyń Wiejskich Winna Góra
KGW Środa Wlkp. „Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowują album, prezentujący działalność Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo trafi on do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o kołach gospodyń wiejskich z gminy Środa Wielkopolska.

Album "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"
Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet. Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności.

„Głos Wielkopolski” oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w całej Wielkopolsce. W tej wyjątkowej książce znajdą się także przepisy na pyszne dania, rady jak nauczyć się szydełkowania oraz opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

Gmina Środa Wielkopolska

Gmina Środa Wielkopolska jest bardzo przyjaznym miejscem do życia. Rozwinięty rynek pracy oraz bogata oferta usług publicznych sprawiają, że miasto i gmina są atrakcyjne dla przedsiębiorców oraz mieszkańców. Dziedzictwo kulturowe wraz z głęboko zakorzenionym poczuciem tożsamości lokalnej budują aktywną społeczność otwartą na nowe wyzwania.

Obecnie na terenie gminy funkcjonuje ponad sto organizacji pozarządowych, które działają m.in. w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, pomocy społecznej, turystyki, kultury, ochrony i promocji zdrowia, edukacji, działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz osób niepełnosprawnych. Instytucje te są ważnym partnerem władz samorządowych, wspierającym rozwój naszego regionu.

Jednymi z najprężniej działających są koła gospodyń wiejskich. Członkinie kół w ramach swojej działalności angażują się w wydarzenia o charakterze kulturalnym, organizują przedsięwzięcia mające na celu integrację międzypokoleniową oraz krzewią lokalne tradycje i zwyczaje.

To właśnie dzięki działaniom inicjowanym przez koła gospodyń wiejskich zachowana jest ogromna spuścizna kulturowa polskiej wsi. Dziękuję za tę pracę pełną zaangażowania i życzę wielu dalszych sukcesów na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny.

Burmistrz miasta Środa Wielkopolska
Piotr Mieloch

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W CHUDZICACH

Koło Gospodyń Wiejskich w Chudzicach, zostało założone w czerwcu 2019 roku i rozsławia całe sołectwo, uczestnicząc w licznych wydarzeniach. KGW liczy 21 członków w wieku od 27 do 70 lat, w tym 17 kobiet i 5 mężczyzn. Działalność rozpoczęła się od dożynek - Święta Plonów w Chudzicach w sierpniu 2019 roku. KGW brało wtedy udział w udekorowaniu wioski, obsługiwało gości, uszykowało wieniec dożynkowy, a także przygotowało pyszne wypieki. 15 września KGW brało udział w Dniach Powiatu Średzkiego 2019 i otrzymało dyplom za współorganizację imprezy. Także we wrześniu KGW zostało zaproszone na konferencję w Kazimierzu Biskupim: „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi’’. Koło brało czynny udział przy rekultywacji miejsca rekreacji „Piękny zakątek Chudzic”. W wypracowaniu funduszy na 421 godzin członkowie koła w Chudzicach wypracowali 310 godzin.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZIELNICZKACH

Koło Gospodyń Wiejskich w Zielniczkach powstało w 1969 roku. W 2019 roku obchodziło uroczyście jubileusz 50-lecia działalności. Koło zrzesza 14 pań i 2 panów. Panie organizują różnego rodzaju kursy m.in: kosmetyczne, rękodzielnicze, czy też kulinarne. Na uroczystościach gminnych i powiatowych panie prezentują swoje kulinaria i rękodzieło. Od pięciu lat wraz z Parafią Kolegiacką pw. Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej KGW w Zielniczkach organizują „Jarmark kulturowy kół gospodyń wiejskich oraz organizacji kobiecych z terenów wiejskich”. To najlepsza okazja dla gospodyń, aby zaprezentować swój dorobek. Na jarmark zapraszane są także lokalne zespoły ludowe, odbywają się wykłady i przeprowadzane są liczne konkursy.

Wielką radością dla gospodyń była inicjatywa powrotu po kilkudziesięciu latach średzkiego stroju ludowego.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W WINNEJ GÓRZE

Koło Gospodyń Wiejskich w Winnej Górze w kwietniu 2021 roku obchodziło drugi rok swojego istnienia. Należą do niego 33 osoby. W jego szeregach można znaleźć kobiety, jak i mężczyzn. Pierwszy rok działalności KGW był wyjątkowo aktywny. Członkinie i członkowie koła mieli okazję między innymi wziąć udział w wielu okolicznościowych spotkaniach w pałacu w Winnej Górze, zorganizować kilka miłych chwil przy ognisku, czy przedstawić swoje rękodzieła i kulinaria na okolicznym Jarmarku Kół Gospodyń Wiejskich. Panie prezentowały tam np. własnoręcznie wykonane sweterki i szaliki, czy stroiki zrobione z kwiatów. Popisowym przysmakiem KGW były wtedy galaretki, które szybko rozeszły się szczególnie wśród dzieci.

Koło w Winnej Górze wzięło również udział w Targach Rolno-Ogrodnicznych w Marszewie, czy w Święcie Dyni w miejscowości Borowo.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W OLSZEWIE

Koło Gospodyń Wiejskich Olszewo zostało założone w grudniu 2018 roku i od razu zaczęło wyróżniać się na tle innych tego typu organizacji w gminie Środa Wielkopolska. Ponad 50 osobami zapisanymi do koła szefuje bowiem mężczyzna, który jest zarazem sołtysem wsi. Sam zainteresowany przekonuje, że to tylko na jedną kadencję, a potem chętnie odda ster w ręce jakieś kobiety. Jak do tej pory koło brało udział w aktywizowaniu lokalnej społeczności. KGW współorganizowało wiele wydarzeń kulturalnych, między innymi festynów, czy wspólnych spotkań bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W KOSZUTACH

Koło Gospodyń Wiejskich w Koszutach zostało założone 19 lutego 1972 roku. Mimo że tradycje sformalizowanego KGW w Polsce sięgają właśnie tamtych czasów, to starsze mieszkanki wsi Koszuty nie mają wątpliwości co do tego, że obecne koło działa dużo lepiej, od tego poprzedniego. Najstarsza członkini bardzo dobrze pamięta jeszcze czasy działalności koła w dobie PRL. Obecnie panie skupiły się nie tylko na wspólnych spotkaniach czy wycieczkach po Polsce, ale również chętnie biorą udział w różnych pokazach oraz własnoręcznie przygotowują różnego rodzaju ozdoby, np. wieńce ze świerku.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W SZLACHCINIE

Koło Gospodyń Wiejskich Szlachcin działa już ponad 50 lat. Obecnie tworzą je 32 osoby. Najstarsza aktywna działaczka KGW ma ponad 70 lat, najmłodsze zaś nawet poniżej 18. roku życia. Ze względu na swoją niepełnoletniość, nie mogą wprawdzie oficjalnie się zapisać, ale chętnie pomagają. KGW przed pandemią koronawirusa organizowało wiele wspólnych zabaw i spotkań, panie brały również udział w pokazach kulinarnych wyjaśniających, w jaki sposób upiec dobre ciasto, czy przygotować smaczny deser. Co tydzień organizowana była również gimnastyka.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W CZARNYM PIĄTKOWIE

Koło Gospodyń Wiejskich Czarne Piątkowo w 2017 roku obchodziło 55-lecie swojego istnienia. Obecnie tworzy je 25 pań. KGW ma na swoim koncie organizację wielu warsztatów, kursów czy pokazów kulinarnych. Panie chętnie biorą udział w różnych konkursach związanych z gotowaniem, np.: w Jarocinie, gdzie zaprezentowały pyrczoka - wielkopolski placek ziemniaczany pieczony na blasze razem z m.in. boczkiem czy majerankiem. Panie znane są w regionie z przyrządzania chociażby wyśmienitej kaczki faszerowanej kaszą i grzybkami, czy wiejskiego bigosu ze śliwką i powidłami. KGW Czarne Piątkowo wystawiało się ze swoimi produktami na Targach Rolno-Ogrodniczych w Marszewie i Targach Poznańskich.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W TRZEBISŁAWKACH

Koło Gospodyń Wiejskich Trzebisławki istnieje w sołectwie już ponad 60 lat, ale jego obecną formułę działania wypracowało pod koniec 2018 roku. Obecnie należą do niego 43 panie.

KGW Trzebisławki ma na koncie m.in. organizację balików dla dzieci, czy aktywne uczestnictwo w spotkaniach kulinarnych. Zajęcia te były prowadzone przez profesjonalnych kucharzy, którzy pokazywali paniom na przykład, jak przygotować dobre mięso oraz smaczne sosy. Jako że różnica wieku między najstarszymi a najmłodszymi członkiniami jest dosyć spora, panie wykorzystywały spotkania kulinarne do wymieniania się między sobą sprawdzonymi przepisami.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W STARKÓWCU PIĄTKOWSKIM

Koło Gospodyń Wiejskich w Starkówcu Piątkowskim działa od grudnia 2018 roku. Wśród około czterdziestu kobiet w KGW można znaleźć również jednego mężczyznę. Najmłodsza członkini ma około dwadzieścia lat, najstarsza ponad siedemdziesiąt. Panie były częstym gościem na wszelkich okolicznych jarmarkach, gdzie miały okazję sprzedawać swoje rękodzieło, czyli między innymi różne ozdoby świąteczne, serwetki czy stroiki. Mimo że panie uważają się za bardziej uzdolnione manualnie niż kulinarnie, wzięły udział w jednym konkursie, który dotyczył przygotowania czegoś z kuchni wielkopolskiej. KGW postanowiło przyrządzić kaczkę z kluskami ziemniaczanymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto