Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Zaniemyśl mają swój niepowtarzalny charakter

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Zaniemyśl mają swój niepowtarzalny charakter
Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Zaniemyśl mają swój niepowtarzalny charakter Gmina Zaniemyśl
„Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowują album, prezentujący działalność Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo trafi on do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o kołach gospodyń wiejskich z gminy Zaniemyśl.

Album "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"
Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet. Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności.

„Głos Wielkopolski” oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w całej Wielkopolsce. W tej wyjątkowej książce znajdą się także przepisy na pyszne dania, rady jak nauczyć się szydełkowania oraz opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

Gmina Zaniemyśl
Zachwycające jeziora, lasy, zabytkowe pałace, parki i kościoły, kolejka wąskotorowa, pomniki przyrody, ścieżki, miejsca idealne do pikników i malownicze krajobrazy są wizytówką Gminy Zaniemyśl położonej w odległości około 35 km od Poznania, w połowie drogi pomiędzy Śremem a Środą Wielkopolską.

Piękna Wyspa Edwarda znajdująca się na Jeziorze Raczyńskim przyciąga turystów, również za sprawą hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który w latach 1815-1845 był jej właścicielem, wybudował na niej Dworek Szwajcarski, a na jeziorze organizował bitwy morskie. Ich tradycja jest do dziś podtrzymywana. Bogactwem gminy są również jej mieszkańcy - ci zakorzenieni oraz ci, którzy w Zaniemyślu mieszkają od niedawna. Obecnie mieszka tu 6.689 osób. Szczególnie dużą aktywność w gminie przejawiają panie, na 18 sołectw prawie połowa sołtysów to kobiety, a w 15-osobowej radzie gminy zasiada 6 pań.

W gminie działają trzy Koła Gospodyń Wiejskich, każde ma swoją specyfikę i niepowtarzalny charakter, co przejawia się w różnorodnych rodzajach aktywności: od kultywowania folkloru, zwyczajów, tradycji, kuchni, poprzez działalność kulturalną i artystyczną, a na akcjach społecznych, charytatywnych i ekologicznych skończywszy. Chociaż „skończywszy” to niewłaściwe słowo, inwencja naszych pań wydaje się nie mieć końca.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W JEZIORACH WIELKICH

Koło zostało reaktywowane 6 lutego 2019 roku przez Agnieszkę Kalisz, wnuczkę Danuty Stasik, pierwszej założycielki KGW. Obecnie Koło liczy 53 członków. Głównym założeniem stowarzyszenia jest przede wszystkim integracja lokalnej społeczności i wymiana międzypokoleniowych doświadczeń. Pierwszą inicjatywą, która spotkała się z dużym zainteresowaniem, był wspólny Dzień Kobiet. Zorganizowano również Piknik Rodzinny, wycieczkę do Wrocławia, warsztaty ogrodnicze i kosmetyczne. Do realizacji było jeszcze dużo więcej pomysłów, ale pandemia pokrzyżowała ich realizację. Jednak czekając na spokojniejsze jutro, członkinie Koła nie ustają w planowaniu nowych wyzwań, takich jak warsztaty rękodzieła, warsztaty artystyczne dla dzieci czy sprzątanie świata.

Kreatywność
W KGW Jeziory Wielkie nie brakuje osób kreatywnych, aktywnych i chętnych, by dzielić się swoimi pasjami i zdolnościami. Jedną z takich osób jest Anna Zimmer. Z wrażliwości na sztukę i zainteresowań artystycznych wraz z mężem stworzyli Galerię Rzeźby. Prace Anny Zimmer to anioły, które maluje na drewnianych deskach. Głębia tych prac, pozytywny przekaz, jakimi są aniołowie-opiekunowie docierają do szerokiego odbiorcy. Drugą osobą, o której warto pamiętać, jest Magdalena Kaczor. Jej pasja to tworzenie naturalnych dekoracji, czego wynikiem są jej przepiękne, własnoręcznie wykonane lasy w szkle.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZWOLI

Koło działa od 1969 roku. Tworzy je około 20 pań pochodzących ze Zwoli, jak i okolicznych wsi. Przewodniczącą jest Lucyna Roszczka, która od najmłodszych lat uczyła się tradycji od swojej mamy i poprzedniczek. Najstarszą tradycją koła jest wyplatanie na dożynki gminne oraz parafialne wieńca powstającego z ususzonych kłosów zbóż, ziół i traw. Z kolei popisowym daniem jest kaczka nadziewana jabłkami, która w 2017 roku zdobyła I miejsce na Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej w Pile. Poza działalnością kulinarną, koło bierze udział w wystawach i konkursach organizowanych nie tylko na terenie powiatu. Koło zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia, tworząc rękodzieła przy wykorzystaniu metody haftu, koronki, czy decoupage. Wiele pań z koła śpiewa w zespole „Lutnia”, który działa przy GOK w Zaniemyślu. Co roku uczestniczki biorą udział w Jarmarku Kulturowym organizowanym przy Kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Środzie Wlkp.

Wszechstronność
Udział w licznych warsztatach i szkoleniach daje paniom z koła możliwość doskonalenia swoich umiejętności oraz rozwijania zainteresowań. Dużym powodzeniem cieszą się zajęcia z florystyki, podczas których poznają sztukę układania kwiatów. Panie również biorą udział w kursach związanych z obsługą komputera i językami obcymi. Zajęcia ruchowe, takie jak tai chi, czy rajdy rowerowe też znajdują swoje zwolenniczki. Koło Gospodyń Wiejskich w Zwoli współpracuje z kołami z takich miejscowości, jak: Garby, Czarne Piątkowo-Grójec, Zielniczki, Szlachcin, Winna Góra, Pięczkowo i inne. Wspólne działania kół pozwalają na zorganizowanie wyjazdów turystycznych, wizyt w teatrze oraz organizację imprez okolicznościowych z okazji Dnia Kobiet czy Dnia Matki.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W LUBONIECZKU

Koło w Lubonieczku powstało 26 stycznia 2020 roku. Jest to miejsce dla nowoczesnych kobiet, które nie boją się podejmowania wyzwań. Panie realizują cele zgodnie z własnymi ambicjami i potrzebami, przełamując niejednokrotnie stereotypy i podążając za zmianami społecznymi w środowisku wiejskim. Działają po to, by w Lubonieczku wszystkim żyło się lepiej. Członkinie koła dążą do integracji i wzajemnego poznania. Mimo że koło zaczynało swoją działalność w czasie, kiedy trudno zorganizować różne wydarzenia, to panie mają na swoim koncie wiele akcji. Zorganizowały: szkolenia, warsztaty kreatywne, akcje ekologiczne oraz zajęcia fitness, które obecnie odbywają się online. Angażują się także w akcje charytatywne.

Ekologia
Koło Gospodyń Wiejskich w Lubonieczku w swoich działaniach od zawsze kieruje się szeroko pojętą dbałością o środowisko naturalne. Bliskość jezior i lasów sprawia, że Lubonieczek jest to miejsce życia dzikich zwierząt oraz wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Członkinie przekonują mieszkańców, że to na nich spoczywa obowiązek zachowania porządku w przyrodzie, tworzenia nowej hierarchii wartości oraz wzorców zachowań. Panie przypominają, że przecież w lesie chcemy zbierać grzyby, a nie śmieci. Koło podejmuje trud rozwiązywania problemów ekologicznych, by obecne i przyszłe pokolenia mogły współistnieć w harmonii z przyrodą.

Cyklicznie organizują akcje sprzątania lasów, akcje edukacyjne i warsztaty recyclingowe. W planach mają stworzenie miejsca, gdzie będzie można pozostawić nieużywane przedmioty i przekazać je innym mieszkańcom. Chcą zarazić mieszkańców ideą zero waste - do której będą zachęcać w cyklu spotkań i warsztatów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto