Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział Noworodkowy w Szpitalu Średzkim zyskuje II stopień referencji. Jakie to oznacza zmiany dla pacjentów?

Aleksandra Marciniak
Aleksandra Marciniak
Pixabay
Na Oddziale Noworodkowym w Szpitalu Średzkim szykują się spore zmiany. Od 1 września uzyska on II stopień referencji. Jakie korzyści przyniesie to pacjentom? Wyjaśniamy.

Skąd wynika zwiększenie stopnia referencji?

Podniesienie stopnia referencji wynika też z ilości porodów, w związku z tym, że spore problemy są w szpitalu przy ulicy Polnej w Poznaniu. Od 6 września zostanie tam zawieszony oddział intensywny, stąd prawdopodobnie też dwa inne szpitale podniosą stopień referencji w Wielkopolsce. Ale my zabiegaliśmy o to od samego początku z wnioskiem, kwestia szpitala przy ul. Polnej raczej przyspieszyła decyzję NFZ. Bardzo się z tego powodu cieszymy, z punktu widzenia Środy jest to pierwszy w historii oddział, który będzie posiadał wyższy stopień referencji niż ten podstawowy pierwszy.

- informuje Prezes Szpitala Średzkiego Paweł Dopierała

II stopień referencji- znaczenie dla pacjentów

Przede wszystkim zwiększy się bezpieczeństwo, zakres świadczeń, które można będzie wykonać na oddziale. Dzieci, które wymagałyby natychmiastowego podania specjalistycznych leków, co można zrobić tylko na II i III poziomie referencji, nie będą musiały być transportowane do innych ośrodków, nie trzeba będzie czekać na transport karetki neonatologicznej. Mamy doświadczoną kadrę, która pracowała też na oddziałach z takimi stopniami referencji, mamy sprzęt i lokale, które zostały zweryfikowane po wizytacji, jesteśmy więc przygotowani, aby ten stopień mieć.

- wyjaśnia rozmówca i dodaje, że zwiększy się także obsada dyżurowa, w większości przypadków szpitali powiatowych na pierwszym poziomie jest tak, że dyżur jest łączony- pediatria i neonatologia- tutaj zgodnie z zarządzeniem to już nie może mieć miejsca, będą one osobno, więc zwiększy się także ilość personelu, opiekującego się i na stałe czuwającego nad noworodkami.

Obecnie Szpital Średzki posiada około 20 miejsc dla noworodków, przy czym w stopniu referencyjnym liczą się przede wszystkim miejsca intensywnej terapii. Na oddziale powstaną 3 takie miejsca, ale ta liczba może być dostosowywana do panującej sytuacji. Jak usłyszeliśmy, sytuacja szpitala przy ul. Polnej jest trudna, w związku z tym być może okresowo będzie potrzeba tworzenia tych właśnie łóżek intensywnych w pozostałych szpitalach. Prezes gwarantuje jednak, że około 20 miejsc jest liczbą wystarczającą, a szpital chce ją na stałe utrzymać. Gwarantuje ona zarówno to, że pacjenci, którzy się narodzą, jak i ci z okolicznych szpitali, którzy mogą do Środy trafić, będą mieli zagwarantowane miejsce.

II stopień referencji oznacza nowy sprzęt

Wiadomym jest też, że oddziały z wyższym stopniem referencji mają określone wymogi, jakie muszą spełniać, jaki sprzęt się musi tam znajdować. Musieliśmy zakupić szybko nowy respirator dla noworodków, zakupić, ze wsparciem samorządu, kolejny inkubator, a także doposażyć ilość pomp intensywnych, które są wymagane dla każdego stanowiska w odpowiedniej ilości. Doszły też nowocześniejsze pulsoksymetry i szereg drobniejszego sprzętu. Nie są to małe zakupy. Oczywiście procedury, które się odbywają na II stopniu, są wyżej finansowane, są też bardziej kosztochłonne, z tym się też liczymy.

- wyjaśnia prezes Dopierała

Z jakimi schorzeniami dzieci będą trafiać na oddział?

Jak dowiedzieliśmy się od Ordynator Oddziału Noworodkowego doktor Joanny Bylińskiej, na oddział będą od 1 września trafiać między innymi dzieci z ciąż wcześniaczych, czyli ciąż zakończonych w 32 tygodniu i wyżej- są to pacjenci, którzy z urzędu mogą być hospitalizowani na II stopniu referencji. Będą to także dzieci z żółtaczkami, z zapaleniami opon mózgowo-rdzeniowych, ciężkimi infekcjami wewnątrzmacicznymi, ale też wymagające poszerzonej diagnostyki z różnych powodów, związanych z powikłaną ciążą. W skład schorzeń wchodzi także niewydolność oddechowa, w przebiegu np. wcześniactwa, czy zapalenia płuc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto