Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy schron na Naramowicach w Poznaniu. Co jest w środku? [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przy okienkach korytarza również są jeszcze resztki konstrukcji, które mogły niegdyś przytrzymywać zasłony. Schron jest poza tym pusty. 

Kolejne zdjęcie --->
Przy okienkach korytarza również są jeszcze resztki konstrukcji, które mogły niegdyś przytrzymywać zasłony. Schron jest poza tym pusty. Kolejne zdjęcie --->Łukasz Gdak
Przy okazji budowy linii tramwajowej na poznańskie Naramowice został odkopany i zbadany przez archeologów schron przy ul. Sarmackiej. Ma on trzy komory, dwa wejścia i dotąd znany był poznaniakom tylko jako betonowa płaszczyzna przy ul. Naramowickiej. To co było pod nią, pozostawało tajemnicą. Co jest w środku? Sprawdź!

Wiadomo już, że w środku nie ma żadnych skarbów: obiekt jest podziemnym schronem, do którego w razie alarmu lotniczego mieli schodzić okoliczni mieszkańcy lub żołnierze. Ma trzy komory zakończone „kominami” wentylacyjnymi – niedrożnymi już – łączący je korytarz z niewielkimi okienkami, a także dwa wejścia.

ZOBACZ TEŻ:

Wykonany jest z cegieł, w środku zachowały się solidne tynki i żebrowe półokrągłe sklepienia. Nie ma podłogi tylko warstwę ziemi, na której widać resztki dawnego wyposażenia: kawałki drewnianej skrzyni, resztki metalowych prętów - dziś całkowicie zardzewiałych, zachowały się też drewniane drzwi. Przy okienkach korytarza również są jeszcze resztki konstrukcji, które mogły niegdyś przytrzymywać zasłony. Schron jest poza tym pusty.

Wejście do schronu jest zabronione – nie ma tu żadnych schodów, a szczelina przy jego wejściu jest niewielka i w zasadzie umożliwiała tylko przeciśnięcie się do środka. Jest to więc niebezpieczne i wykonawca prac ogrodził teren budowy.

W tym miejscu będzie poprowadzona linia i planowany jest zintegrowany przystanek tramwajowo–autobusowy Naramowice, dlatego można się spodziewać, że schron będzie wyburzony. Podobny los spotka zapewne i inne takie obiekty: w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej archeolodzy spodziewają się m.in schronu amunicyjnego, artyleryjskiego oraz mobilizacyjnego.

Zobacz też: Schron pod Zamkiem Cesarskim w Poznaniu

Zobacz więcej zdjęć ---->

Tak wygląda schron pod Zamkiem Cesarskim w Poznaniu - budowa...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto