Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukrownia dopłaca do ciepła mieszkańców Środy. Zobaczcie jak wygląda od wewnątrz

Przemysław Tórz
Przemysław Tórz
Część mieszkańców Środy Wielkopolskiej płaci najmniej w regionie za ogrzewanie. Cukrownia dostarcza do miejskiej sieci ciepło, które jest tam produkowane. Zobaczcie, jak wygląda ta technologia.

Cukrownia ogrzewa część miasta

Ogrzewanie części mieszkań i instytucji w Środzie jest możliwe, dzięki szesnastoletniej współpracy pomiędzy miastem i cukrownią.

– Ciepło z cukrowni ogrzewa około jedną trzecią miasta oraz 36 budynków użyteczności publicznej, w tym szkoły, przedszkola i szpital, na czym korzystają wszyscy mieszkańcy

– podkreśla Piotr Mieloch, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

Cukrownia dopłaca do ciepła mieszkańców Środy. Zobaczcie jak...

Nie będzie drożej

Tym samym, ciepło które trafia do mieszkańców podłączonych do miejskiego cieplika jest znacznie tańsze i prawdopodobnie mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, opłaty nie pójdą w górę.

– Cena węgla wzrosła kilkukrotnie. Przyczyną jest oczywiście embargo na import tego paliwa z Rosji. Cena ciepła dla mieszkańców Środy Wielkopolskiej pozostanie jednak na znacznie niższym poziomie niż w innych miastach. Nasza firma dopłaci do ogrzewania miasta w całym sezonie prawie trzy miliony złotych

– mówi Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer & Langen Polska.

ZOBACZ TAKŻE

Najniższa cena w regionie

Takie zapewnienia potwierdza również burmistrz miasta. Cena dostarczanej dla mieszkańców Środy energii cieplnej jest najniższa w rejonie, a na pewno konkurencyjna dla ogrzewania budynków energią elektryczną lub gazem.

– Oczywiście bezpośrednio odczują to mieszkańcy zaopatrywani w ciepło przez MPECWiK, ale jest to niezwykle ważne tak na prawdę dla całego miasta. Z ciepła dostarczanego przez cukrownię korzysta szpital, szkoły, przedszkola, urzędy czy miejska pływalnia

– mówi burmistrz Piotr Mieloch.

ZOBACZ TAKŻE

Szacuje się, że z tańszej energii skorzysta około ośmiu tysięcy mieszkańców.

Cukrownia w Środzie ma ambitne plany na przyszłość.

Wojna w Ukrainie i rosnące ceny węgla i paliw zmusiły wszystkie kraje europejskie do szukania sposobów, by uniezależnić się w jak największym stopniu od paliw kopalnych. O transformacji energetycznej myśli też Pfeifer & Langen Polska oraz samorząd Środy Wielkopolskiej. Instalacja pompy ciepła w cukrowni i budowa biogazowni to sposób na tanią i czystą energię.

– Chcemy odzyskiwać tak zwane ciepło odpadowe, czyli ciepło powstające w czasie procesów przemysłowych w cukrowni. Do zasilania pompy ciepła potrzebna jest jednak dodatkowa energia elektryczna. Stąd pomysł na biogazownię, dzięki której będziemy mogli zasilać pompę ciepła

– tłumaczy Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer & Langen Polska.

Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne i załatwić wszystkie formalności, biogazownia za oczyszczalnią ścieków już za dwa lata. To z kolei spowoduje, że zwiększą się możliwości rozbudowy infrastruktury miejskiej i więcej mieszkań będzie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto