MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ewangelicki cmentarz w Zaniemyślu – największy, najbardziej też zaniedbany. Zobaczcie, jak wygląda

Przemysław Tórz
Przemysław Tórz
Cmentarze ewangelickie w powiecie średzkim, jak i w Wielkopolsce pojawiły się w momencie przybycia na te tereny tak zwanych Olędrów.

Gdzie w powiecie znajdują się cmentarze ewangelickie?

Oprócz średzkiego cmentarza, w dawnym powiecie średzkim znajduje się kilka cmentarzy ewangelickich.

Niestety w większości przypadków są to miejsca zaniedbane i nieco zapomniane. Największym z nich jest cmentarz w Zaniemyślu przy ul. Śremskiej. Do dziś znajduje się tam, choć w coraz gorszym stanie, okazały grobowiec rodziny Karczewskich, właścicieli Czarnotek

– mówi średzki historyk i regionalista, Wojciech Lis.

Trochę więcej szczęścia miał cmentarz ewangelicki w Sulęcinku, który został uporządkowany kilka lat temu przez mieszkańców wsi. Pozostałe cmentarze znajdują się w Starkówcu Piątkowskim i Dominowie.

Kim byli Olędrzy?

Byli to osadnicy z różnych narodowości (pierwotnie nazwa dotyczyła osób pochodzących z Niderlandów, a z czasem nazwę tę rozciągnięto na przedstawicieli innych narodowości, przede wszystkim Niemców).

Oczywiście w miastach, gdzie istniały spore mniejszości ewangelickie, tam również zakładano odrębne cmentarze, choć np. w przypadku Środy ewangelicy, którzy zaczęli się pojawiać tutaj w 2. połowie XVIII wieku, pierwotnie byli chowani w Bninie. Do tej parafii ewangelickiej należała Środa do 1833 roku

– mówi Wojciech Lis.

ZOBACZ TAKŻE

Kiedy powstał cmentarz ewangelicki w Środzie?

Zmieniło się to dopiero w czasach, kiedy wikariuszem w Środzie był Augustyn Szamarzewski, który doprowadził do uporządkowania cmentarza katolickiego przy ul. Nekielskiej, w związku z czym ewangelicy założyli odrębny cmentarz, po drugiej stronie ul. Nekielskiej (w miejscu, gdzie stoi kaplica, będąca obecnie domem przedpogrzebowym).

ZOBACZ TAKŻE

Jaka różnica pomiędzy cmentarzem katolickim, a ewangelickim?

W przypadku ewangelików cmentarze miały bogatszy wystrój nagrobków (groby często posiadały liczne, nieraz artystyczne, elementy metalowe, kute żelazne krzyże, opłotowania itp.) i obsadzane były dębami i bzem symbolizującymi długowieczność (katolicy przeważnie sadzili lipy i brzozy). Jednak najważniejszym było to, że ewangelicy chowali zmarłych blisko swoich domów. W zasadzie każda wieś, gdzie mieszkali ewangelicy, posiadała swój cmentarz, który, jeśli pozwalał na to układ terenu, lokalizowano na wzniesieniach, choć nie było to warunkiem koniecznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto