Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Zaniemyśl spotkali się z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego

Przemysław Tórz
Przemysław Tórz
Mieszkańcy Zaniemyśla spotkali się z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rozmawiano o budowie linii kolejowej w ramach tego projektu. Mieszkańców gminy Zaniemyśl interesują najbardziej trzy projekty, które będą przecinać ich teren.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego dotyka też Zaniemyśl

Spośród czterech wariantów budowy linii kolejowej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, mieszkańców gminy Zaniemyśl najbardziej interesują trzy – pierwszy, drugi i trzeci, które przechodzą przez teren gminy. To wiąże się z tym, że niektóre nieruchomości mogą zostać wywłaszczone. Jeśli chodzi o Zaniemyśl, to tutaj nie zakłada się masowych wyburzeń domów, raczej temat wywłaszczeń dotyczy pól uprawnych.

Władze gminy twierdzą, że najkorzystniejszy dla gminy jest wariant czwarty, bo ten nie zakłada budowy linii kolejowej na jej terenie.

Jestem zaskoczona małą liczbą osób, które wzięły udział w spotkaniu. Być może budowa linii na tym terenie gminy nie budzi takich emocji i kontrowersji jak na innych terenach

– mówi Justyna Dąbrowska, wójt gminy Zaniemyśl.

Mieszkańcy Zaniemyśla mieli pytania do przedstawicieli CPK

Podczas spotkania, mieszkańcy poruszyli wiele kwestii, które ich niepokoją. Pytali między innymi o hałas, jaki będzie generował przejeżdżający pociąg. Przedstawiciele CPK obecni na spotkaniu podkreślali, że tego typu pociągi nie generują dużego hałasu. Ponadto po wyborze konkretnego wariantu, projekt trafi jeszcze do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która może wydać na przykład decyzję dotyczącą montażu ekranu akustycznych.

Przedstawiciele CPK przedstawili też, jak wygląda sprawa z ewentualnym wykupem gruntów, czy też nieruchomości, które będą zlokalizowane na trasie budowy kolei, po wyborze konkretnego wariantu. Przyjęto, że za działki inwestor zapłaci 120 procent jej wartości, a za budynki 140 procent. Przedstawiciele CPK na razie nie wiedzą, który wariant jest najbardziej prawdopodobny, a co za tym idzie, jakie nieruchomości mogą zostać wywłaszczone.

Do budowy jeszcze daleka droga

Jesteśmy na razie na etapie zbierania wszelkiej danych do analizy. Oprócz głosu społeczności są to także kwestie środowiskowe, techniczne, geologiczne, a także prędzej czy później ekonomiczne

– mówi Michał Kmiecik, przedstawiciel Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przedstawiciele CPK zachęcają, by zgłaszać wszelkie sugestie dotyczące planowania budowy kolei. Mieszkańcy mogli wypełnić na miejscu specjalną ankietę. Ankieta jest również dostępna na stronie internetowej Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wybór wariantu nastąpi w 2023 roku, w 2024 natomiast przeprowadzone będzie uzyskanie decyzji środowiskowej. Decyzja lokalizacyjna zostanie wydana w 2025 roku. W 2026 r. nastąpi etap ubiegania się o pozwolenie na budowę, a jej rozpoczęcie nastąpi w 2027 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto