Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 66 km od Środy Wielkopolskiej. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 27 - 28 kwietnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na wyprawę rowerową w okolicy Środy Wielkopolskiej? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych tras. Są różne pod względem trudności czy długości, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 66 km od Środy Wielkopolskiej. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe niedaleko Środy Wielkopolskiej przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe ze Środy Wielkopolskiej

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 66 km od Środy Wielkopolskiej, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 27 kwietnia w Środzie Wielkopolskiej ma być 19°C. Nie powinno padać. W niedzielę 28 kwietnia w Środzie Wielkopolskiej ma być 22°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Szlak Stu Jezior

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 109,05 km
  • Czas trwania wyprawy: 6940 godz. i 25 min.
  • Przewyższenia: 66 m
  • Suma podjazdów: 635 m
  • Suma zjazdów: 602 m

Rattusnorvegicus poleca trasę mieszkańcom Środy Wielkopolskiej

SZLAK STU JEZIOR

Dystans: ok. 110 km
Trudność: przeważnie szosy o małym natężeniu ruchu; kilka piaszczystych odcinków
Oznakowanie: zgodne ze standaryzacją PTTK (szlak czarny)
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. Baraniaka i Jana Pawła II.
Koniec szlaku: Międzychód

Szlak Stu Jezior to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego, jednego z ulubionych wśród mieszkańców Poznania regionów letniskowych. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais - Sankt Petersburg).

Co warto zobaczyć:

KIEKRZ - do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA - późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO - duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego jez. Pamiątkowskiego - kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO - pałac eklektyczny z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY - Dawny zamek Nałęczów Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI w przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI - XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. - muzeum ze zbiorami etnograficznymi.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem córki wojewody poznańskiego Łukasza Górki - Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego ojca. W pobliskim spichrzu z XIX w. - wystawa archeologiczna z przedmiotami, pochodzącymi z terenów budowy gazociągu jamalskiego.

OSTRORÓG - miejsce pochodzenia Jana Ostroroga (ok. 1436 - 1501), wojewody poznańskiego, publicysty politycznego, autora dzieła "O urządzeniu Rzeczypospolitej". Późnogotycki kościół NMP Wniebowziętej z 1 poł. XV w., obecnie barokowy (przebudowa - 2 poł. XVIII w.).

ZAJĄCZKOWO - na półwyspie nad jez. Zajączkowskim - późnobarokowy dwór z końca XVIII w., najprawdopodobniej zbudowany w miejscu dawnego grodu obronnego. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80-tych XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty.

ŁŃŻECZKI - zabudowania folwarczne z 2 poł. XIX w oraz dwór z pocz. XX w. Na polodowcowym wzniesieniu przy drodze do Pniew - punkt widokowy, powstały w 1994 r.

CHRZYPSKO WIELKIE - późnogotycki kościół św. Wojciecha z pocz. XVII w. z drewnianym stropem i wystrojem wnętrza z przełomu XVII/XVIII w. Taka sama nazwę, jak wieś, nosi także pobliskie jezioro.

SIERAKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY - utworzony w 1991 roku w celu ochrony krajobrazu polodowcowego wschodniej części pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego. Liczne moreny, wydmy, jeziora, rzeczne doliny i ciekawe przyrodniczo lasy. Na północ od Warty przeważają wydmy Puszczy Noteckiej porośnięte lasem sosnowym, na południe - mocno zróżnicowany teren, pocięty głębokimi rynnami jeziornymi, pokryty lasami bukowymi i mieszanymi. Ciekawe rezerwaty przyrody.

SIERAKÓW WIELKOPOLSKI - opis - patrz: foto

CHALIN - opis - patrz: foto

KAMIONNA - gotycki kościół Narodzenia NMP z końca XV w., jednonawowy, z dzwonnica w formie wieży. Od strony wschodniej - ciekawy, trójkondygnacyjny, bogato dekorowany szczyt.

MIŃDZYCHÓD - opis - patrz: foto
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Szlak nadwarciański Konin - Koło

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 68,65 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz.
  • Przewyższenia: 80 m
  • Suma podjazdów: 463 m
  • Suma zjazdów: 508 m

Rowerzystom ze Środy Wielkopolskiej trasę poleca Waldemar.Wawoczny

Większość trasy to szrut, przy wale lub jazda wałem z Koła do Konina z biegiem rzeki Warty. Mały ruch, piękne widoki nadwarciańskie. W drodze do Koła w Kościelcu mamy do zaliczenia piękny pałacyk i park, a przed samym Kołem, ruiny zamku.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: W Krainie (nie)Wielkich Jezior

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 57,1 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 3 min.
  • Przewyższenia: 71 m
  • Suma podjazdów: 1 127 m
  • Suma zjazdów: 1 110 m

Nowak_adrian poleca trasę mieszkańcom Środy Wielkopolskiej

Trasa w całości zlokalizowana jest na obszarze Gminy Pobiedziska, szlak wiedzie od dróg asfaltowych po nie często uczęszczane dróżki leśne. Szlak wytyczony wokół 14 jezior i kilku innych zbiorników wodnych (zalewów, zbiorników pożwirowych, stawów).
Malownicza rzeźba terenu gminy Pobiedziska jest dziełem zlodowacenia bałtyckiego. Obszar gminy przecinają dwie głębokie rynny polodowcowe. Pierwszą z nich płynie Struga Wierzenicka, która przepływa przez jeziora: Kołatkowskie, Stęszewskie, Wronczyńskie Duże, Wronczyńskie Małe oraz Jerzyńskie. Rynna północna biegnie dalej w kierunku Pobiedzisk i dzieli miasto na dwie części. W tej naturalnej dolinie znajdują się w granicach miasta trzy jeziora: Biezdruchowo, Małe i Dobre. Druga rynna, położona w południowej części gminy, przebiega łukiem z zachodu na południowy wschód. Stanowi ją głęboko wcięta w wysoczyznę dolina rzeki Cybiny z przepięknym jeziorem rynnowym Góra. Sieć hydrograficzną gminy Pobiedziska tworzą rzeki Cybina i Główna stanowiące prawobrzeżne dopływy Warty oraz 25 jezior i ok. 250 niewielkich oczek wodnych rozrzuconych zarówno na terenach leśnych, jak i rolnych.
Jeziora wokół których wytyczona została trasa w większości znajdują się na terenie dwóch parków krajobrazowych: Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz Parku Krajobrazowego Promno.
Park krajobrazowy Puszcza Zielonka został utworzony w 1993 roku. Do gminy Pobiedziska należy tylko południowo-wschodni skraj parku, który obejmuje obszar o powierzchni 647,7 ha. Największą jego wartość stanowi duża zwarta powierzchnia leśna z dobrze zachowanymi i urozmaiconymi biocenozami leśnymi oraz ciekawą roślinnością. Przeważają tutaj bory mieszane, a w nielicznych miejscach występują lasy dębowo-grabowe. Faunę reprezentują: dziki, sarny, daniele, bobry, jelenie, wydry, żurawie i borsuki.
Park krajobrazowy Promno powstał również w 1993 roku. Ponad 87% parku znajduje się w gminie Pobiedziska. Celem jego utworzenia była ochrona polodowcowego krajobrazu morenowego i lasów o bardzo bogatym i zróżnicowanym podszyciu krzewów. Z najciekawszych przyrodniczo fragmentów utworzono rezerwaty: - dębowo-grabowy Las liściasty w Promnie o powierzchni ok. 6 ha, rezerwat Jezioro Drążynek - największe skupisko kłóci wiechowatej w Wielkopolsce Jezioro Drążynek z przyległymi łąkami bagiennymi tworzy rezerwat flory i fauny o łącznej pow. 6,45 ha oraz rezerwat Jezioro Dębiniec z otaczającymi go torfowiskami i lasem rozciąga się na pow. 33,3 ha.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: INOWROCŁAW - GOPŁO - LICHEŃ - KONIN

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 90,17 km
  • Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 49 min.
  • Przewyższenia: 38 m
  • Suma podjazdów: 338 m
  • Suma zjazdów: 325 m

Robert.luxa poleca trasę mieszkańcom Środy Wielkopolskiej

Rzeczywista długość trasy - 84 km (po odliczeniu zwiedzania, zgubienia szlaku, kręcenia się po mieście itp.

UWAGA.
!!! Trasa w znacznej części odsłonięta - planując sprawdź jaki będzie WIATR!.
!!! Pierwsze 30 km to dość ruchliwe drogi wojewódzkie/powiatowe
!!! BRAK MIEJSC ODPOCZYNKU (takich leśnych przy trasie), ale dużo barów, kawiarenek, gofrów, lodów itp. w Kruszwicy, Ślesinie, Licheniu

  1. Wyjazd pociągiem z Poznań Garbary 7:29 do Inowrocławia (1 godz. 40 min.) PR, 26 zł.
  2. Rowerem:
  • Kujawsko - Pomorskie (45 km): z Inowrocławia, przez Kruszwicę, wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Gopło, Przewóz;
  • Wielkopolskie (40 km): Bursztynowym Szlakiem Rowerowym (BSR) Przewóz, Ślesin, Licheń, Konin.
  1. Powrót pociągiem Konin 19:53 do Poznań Garbary (1 godz. 30 min.) KW, 24 zł.
    Nawiguj

Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: okolice Jutrosina

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 50,29 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 46 min.
  • Przewyższenia: 116 m
  • Suma podjazdów: 201 m
  • Suma zjazdów: 108 m

Plantmar poleca trasę rowerzystom ze Środy Wielkopolskiej

Trasa w miarę łatwa. Początkowo sporo asfaltów, po stronie śląskiej utwardzone drogi leśne. Piękny leśny przejazd czarnym szlakiem rowerowym z Żydowskiego Brodu do Marchwisk, wśród leśnych stawów wygodną drogą wysadzaną dorodnymi dębami rekompensuje płaski i bezleśny odcinek na zachód i północ od Jutrosina. W osadzie Żydowski Bród pozostałości przedwojennej granicy z Niemcami w postaci podstawy szlabanu granicznego. Tutaj przebieg granicy rozmija się nieznacznie z obecnym podziałem województw. Ciekawy dwór w Sielcu Starym. Do nieukończonego pałacu Czartoryskich obok nie ma żadnego dojazdu. Po drodze kilka zorganizowanych miejsc postojowych, np. w Jeziorach. Zapewne do leśniczówki Lila jak i do Żydowskiego Brodu można znaleźć wygodniejsze drogi. Korzystałem z mapy Powiat Rawicki (1:75 000) wyd. przez Topmapę.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto