Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie średzkim rozpoczyna się sezon dla grzybiarzy. Czy można już znaleźć grzyby w okolicach Brodowa?

Przemysław Tórz
Przemysław Tórz
Pixabay
Mieszkańcy powiatu średzkiego lubią jeździć na grzyby do lasów w okolicach Brodowa. Pytaliśmy leśników, czy są już tam grzyby i jak się zachować bezpiecznie w lesie. Wiemy też, jak należy je zbierać i gdzie pojechać, by sprawdzić, czy nie są trujące.

Tylko kanie

Niestety nie mamy dobrej informacji dla miłośników grzybów. Tych w lasach na razie jest „jak na lekarstwo”. Jeden z leśników, z Leśnictwa Sarnice podczas jednego z ostatnich obchodów po swoim terenie znalazł tylko kilka kań, czyli tak zwanych sów. Leśnicy podkreślają, że powodem jest brak opadów.

W lasach jest za sucho

Leśnicy podkreślają, że trudno do końca przewidzieć, czy w tym roku będzie wysyp grzybów. Jednak obawiają się, że obecna sytuacja pogodowa sprawia, że tych może w tym roku nie być zbyt wiele. W lesie jest jak na razie bardzo sucho.

- Krótkotrwały intensywny deszcz sprawy nie poprawi. Wszystko spłynie po powierzchni, mało co wchłonie się w grunt, a to nie wróży dobrze

– mówi Jakub Wojdecki, specjalista S.L. ds. zagospodarowania turystycznego, edukacji leśnej i promocji Nadleńictwa Jarocin.

Pomógł by zapewne deszcz ale taki delikatnie padający przez minimum 3 tygodnie. Jak na razie deszczu jest mało, poranki coraz chłodniejsze, a grzyby lubią ciepło i wilgoć. Jak zapewnimy im na początek te dwa źródła temat powinien się sam rozwiązać.

O czym trzeba pamiętać przy zbiórce grzybów?

Aby grzybobranie było bezpieczne musimy pamiętać jednak o kilku ważnych zasadach.

- grzyby zbieramy delikatnie, wykręcając je ze ściółki. Możemy również odcinać dolną część trzonka. Pamiętajmy jednak, że grzyby reagują na stal ciemniejąc, alternatywą są ostrza ceramiczne.

- nie niszcz grzybów niejadalnych, nie kop, nie rozdeptuj – to przysmak wielu zwierząt,

- nigdy nie zbieraj grzybów starych i połamanych – nie ma wtedy pewności jaki to grzyb,

- przed czyszczeniem wszystkie grzyby powinien przejrzeć doświadczony grzybiarz, zapytaj swoich rówieśników, może któryś z nich zna się na jego rożnych odmianach

- dzieci nie mogą same zbierać grzybów, jeśli będziesz na grzybobraniu zawsze trzymaj się blisko dorosłych,

- nadmiar grzybów możemy ususzyć – tych nie myjemy, tylko czyścimy z liści i piasku, ponieważ nadmiar wody może wywołać dodatkowe szkodliwe pleśnie.

To, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące pomogą sprawdzić grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Instytucja działa od poniedziałku do piątku w godzinach pracy 7:25 do 15:00

Do oceny grzybów należy przynosić całe owocniki (kapelusz oraz trzon) ponieważ istotne cechy diagnostyczne znajdują się na trzonie owocnika.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srodawielkopolska.naszemiasto.pl Nasze Miasto